mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jeździsz w japonkach lub szpilkach? Uważaj!

Jeździsz w japonkach lub szpilkach? Uważaj!

Lato to czas kiedy znaczna część osób decyduje się na chodzenie w klapkach. Pomimo, że badania opinii kierowców wykazały, iż najtrudniej jeździ im się w japonkach, to jednocześnie 25% badanych przyznaje, że prowadzi w nich samochód regularnie. Wśród butów, które nie są odpowiednie do prowadzenia pojazdu można wymienić również szpilki, buty z długim noskiem czy koturny.

Jeździsz w japonkach lub szpilkach? Uważaj!
Odpowiednie obuwie ułatwia szybką reakcję w przypadku hamowania, zmiany biegów i przyspieszania. Cechy takie jak przyczepność podeszwy i komfort mogą okazać się nieocenione
w przypadku zagrożenia wymagającego nagłego hamowania. Choć chwilowe ześliźnięcie się stopy z pedału hamulca może wydawać się niegroźne, warto pamiętać, że jadąc z prędkością 90 km/h
w ciągu jednej sekundy pokonujemy 25 m – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Dobre obuwie powinno mieć przede wszystkim odpowiednią podeszwę. Nie może być ona zbyt gruba i twarda, powinna pozwalać na wyczucie siły z jaką trzeba naciskać na pedał. Musi też mieć dobrą przyczepność, która zapobiegnie ześlizgiwaniu się nogi z pedałów. Zdecydowanie należy unikać bardzo szerokiego obuwia, które mogłoby doprowadzić do tego, że jednocześnie naciskamy na dwa sąsiadujące pedały. Istotną kwestią, na którą również należy zwrócić uwagę szczególnie latem jest mocowanie obuwia wokół kostki. But powinien stabilnie leżeć na stopie, nie może być ryzyka wysunięcia się z niego. Między innymi z tego właśnie powodu nieodpowiednie są klapki oraz buty wiązane wokół kostki. Zdecydowanie najlepszym obuwiem są buty sportowe na płaskiej podeszwie mającej dobrą przyczepność – tłumaczą trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Pod żadnym pozorem nie wolno też prowadzić pojazdu boso.

Jeśli mamy na stopach obuwie, które nie nadaje się do prowadzenia pojazdu, warto wziąć ze sobą drugie na zmianę, w którym będziemy mogli bezpiecznie kierować pojazdem– radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Szczególną wagę do obuwia trzeba przykładać, gdy pada. Jeśli podeszwa jest mokra, łatwiej ześlizguje się z pedałów. Jeżeli połączymy to z obuwiem, które nawet przy suchej pogodzie ma niską przyczepność, zdecydowanie ryzykujemy utratę kontroli nad pojazdem – ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Aby się przed tym ustrzec, kierowca powinien wytrzeć podeszwę butów.

Podobne wiadomości:

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Obserwacja drogi - czy jej pilnujesz?

Obserwacja drogi - czy jej pilnujesz?

Bezpieczna jazda 2016-04-27

Komentuj:

zalogowany 2011-08-12

Próbowałem jeżdzic i na boso i w japonkach, jednak nie ma to jak stopa w normalnym bucie. Na boso nie bogłem się przyzwyczaic i bolało mnie śródstopie, a japonki co i raz sie zahaczały o drugi pedał. Latem stosuje rozwiazanie: trampek do jazdy, japonek do spacerowania :)

~sdf 2011-08-12

Wygodnie jeździ się także boso. Na początku trudno się przyzwyczaić, ale po chwili jest ok. Przyczepność gołej stopy na pedałach jest idealna (chyba że się ma aluminiowe). Trzeba tylko mieć czysto w aucie ;)

~AK 2011-08-11

ja jeżdżę w kapciach, raz mi prawy spadł :P a sąsiad cały życie łazi i jeździ w gumofilcach

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.

Zalando Zalando