mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Już 10 lat Dacii z Renault

Już 10 lat Dacii z Renault

Dokładnie 10 lat temu Renault stał się większościowym udziałowcem rumuńskiej marki Dacia. Od tego czasu Dacia przeobraziła się z lokalnej marki w markę globalną, której auta sprzedawane są w ponad 50 państwach na różnych kontynentach.

Już 10 lat Dacii z Renault
Współpraca Renault i Dacii sięga dużo wcześniej, nim 2 lipca 1999 roku francuski koncern nabył 51-procentowy pakiet udziałów w Dacii. Władze Renault musiały od początku wierzyć w sukces tego przedsięwzięca, gdyż sukcesywnie zwiększany był udział, aż od 2003 r. wynosi on już 99,43%.

Pierwsze pięć lat to spore inwestycje (w sumie ok. 489 mln euro) w rumuńską fabrykę Dacii w Pitesti. Zmianom poddane zostało właściwie wszystko. Od samych budynków, poprzez linie produkcyjne, aż po personel. Wprawdzie w tym okresie fabrykę opuściły dwa modele (SuperNova i Solenza), to jednak ich zadaniem było raczej przetestowanie możliwości produkcyjnych fabryki. Można powiedzieć, iż utorowały one drogę dla Logana.

Światowa premiera Dacii Logan miała miejsce 2 czerwca 2004 r. Choć początkowo auto miało trafić wyłącznie na rynki tzw. krajów rozwijających się, to jednak bardzo dobre przyjęcie sprawiło, że już w następnym roku Logana można było zobaczyć na drogach zachodniej Europy. Obecnie Logan jest sprzedawany w ponad 80 krajach, choć w niektórych pozaeuropejskich pod marką Renault. Do końca czerwca łączna sprzedaż tego modelu przekroczyła już milion egzemplarzy.

Lata 2006-2008 to wprowadzenie na rynek trzech kolejnych wersji nadwoziowych Logana (MCV, czyli kombi, vana i pickupa) oraz pierwszy facelifting modelu. W 2008 r. do sprzedaży trafiła ponadto Dacia Sandero, a w maju w Barcelonie zaprezentowany został Sandero Stepway.

Choć gama marki Dacia nie imponuje liczbą dostępnych modeli, to jak się okazuje, taka polityka również może przynieść pożądane efekty. Od 2000 roku sprzedaż Dacii rośnie każdego roku. Od 52.403 egzemplarzy w 2000 roku, do 257.854 w 2008. Również rekordowo zapowiada się bieżący rok. Mimo kryzysu sprzedaż marki do końca maja była o 15,5% wyższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Największym rynkiem dla Dacii pozostaje oczywiście rynek rumuński, gdzie od 2004 roku sprzedano już 400 tys. egzemplarzy aut. Na drugim miejscu na tej liście zajmuje Francja (105,2 tys.), gdzie Dacia zajmuje dziewiątą pozycję wśród najbardziej popularnych marek. Kolejne są Niemcy, Maroko i Algieria.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Dacia Logan
Dacia Logan
Cena podstawowa już od: 29 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.
Dacia Sandero
Dacia Sandero
Cena podstawowa już od: 29 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Nowa Dacia Duster - wyciekły pierwsze zdjęcia!

Nowa Dacia Duster - wyciekły pierwsze...

Aktualności 2017-08-30

Renault Scenic z nowym silnikiem

Renault Scenic z nowym silnikiem

Aktualności 2017-12-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.