mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Już 3 miliony hybryd Toyoty

Już 3 miliony hybryd Toyoty

W lutym skumulowana sprzedaż samochodów Toyoty, w tym także marki Lexus, z napędem hybrydowym przekroczyła granicę 3 milionów aut. Tym samym największy producent samochodów na świecie umacnia swoją pozycję jako lider segmentu pojazdów hybrydowych.

Już 3 miliony hybryd Toyoty
Oczywiście niewątpliwy sukces hybryd Toyoty nierozerwalnie związany jest z pierwszym na świecie masowo produkowanym samochodem hybrydowym, czyli Priusem, którego pierwsza generacja pojawiła się w sprzedaży na rynku japońskim w grudniu 1997 roku. Jednak mało kto wie, że tak naprawdę pierwszą hybrydą Toyoty był minibus Coaster Hybrid EV, który w Japonii pojawił się w sierpniu tego samego roku, jednak wyniki jego sprzedaży były mało zadowalające.

Również początki sprzedaży Priusa nie były jakieś oszałamiające. Do końca lat dziewięćdziesiątych roczna sprzedaż wynosiła zaledwie po kilkanaście tysięcy sztuk. Mimo to Japończycy postanowili rozszerzyć dostępność tego modelu i od 2000 roku Prius był oferowany także na rynku europejskim oraz amerykańskim.

Sukces rynkowy nastąpił jednak dopiero wraz z pojawieniem się drugiej generacji Priusa w 2003 roku. Wówczas też Toyota rozpoczęła stopniowe wprowadzanie technologii hybrydowej do kolejnych modeli z różnych segmentów (minivany, SUV-y, sedany i hatchbacki oraz modele tylnonapędowe), w tym i do Lexusów. W 2007 roku osiągnięto pierwszy milion sprzedanych hybryd. W maju 2009 roku pojawiła się trzecia generacja Priusa, a w maju tego samego roku łączna sprzedaż wszystkich hybryd Toyoty wynosiła już 2 miliony. Na koniec lutego br. skumulowana sprzedaż wszystkich pojazdów hybrydowych koncernu Toyota wyniosła 3.038,8 tys. aut.

Obecnie najchętniej kupowaną hybrydą Toyoty jest oczywiście Prius, którego sprzedaż (wszystkich trzech generacji) wynosi już prawie 2,2 mln egzemplarzy. Drugim najchętniej kupowanym modelem Toyoty napędzanym układem benzynowo-elektrycznym jest Camry Hybrid (211,9 tys.), na trzecim miejscu znalazł się zaś najchętniej kupowany hybrydowy Lexus (RX 400h/RX 450h) ze sprzedażą 206,1 tys. sztuk. W sumie Toyota sprzedaje obecnie 16 hybrydowych modeli w ok. 80 krajów.

To jednak nie koniec ekspansji Toyoty w segmencie pojazdów hybrydowych. Od stycznia oferowany jest Lexus CT 200h, pierwsza kompaktowa hybryda w segmencie premium. Do końca przyszłego roku oferta hybryd Toyoty ma się powiększyć o dodatkowe 10 modeli z tego rodzaju napędem, z czego 6 będzie całkowicie nowymi autami, zaś 4 gruntownie zmodernizowanymi. Toyota planuje także rozszerzyć liczbę rynków, na których dostępne będą jej pojazdy hybrydowe.

W Polsce oferowane są obecnie tylko dwa modele hybrydowe Toyoty – Prius oraz Auris HSD, ale już w przyszłym roku dołączą do nich Yaris HSD, Prius+ (pierwszy na świecie 7-osobowy mini van z napędem hybrydowy), oraz Prius Plug In (możliwość ładowania baterii z gniazdka elektrycznego). Poza tym, oprócz wspomnianego już kompaktowego CT 200h, który niebawem pojawi się w polskich salonach Lexusa, nad Wisłą można dostać obecnie hybrydowe Lexusy RX 450h, GS 450h oraz LS 600h.

Według kalkulacji Toyoty, od 1997 roku sprzedaż hybryd spowodowała zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ok. 18 milionów ton, które wyemitowałyby dodatkowo standardowo napędzane modele.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Toyota Prius
Toyota Prius
Cena podstawowa już od: 119 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. kombi-5dr.

Podobne wiadomości:

Znamy ceny nowego Lexusa LS

Znamy ceny nowego Lexusa LS

Aktualności 2017-08-28

Toyota, Mazda i Denso utworzyły alians

Toyota, Mazda i Denso utworzyły alians

Aktualności 2017-10-05

Komentuj:

~No i super. Kupiłem Priusa i jeździ się świetnie 2011-03-10

Duże, wygodne auto. Jeżdżę głównie po mieście, stoję w korkach, klima chodzi cały rok. Średnie spalanie zimą - 6,3. Latem litr mniej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando