mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Już 5 milionów silników MultiJet z Bielska-Białej

Już 5 milionów silników MultiJet z Bielska-Białej

Fabryka Fiat Powertrain Technologies Poland w Bielsku-Białej ma powody do dumy. Z taśmy montażowej polskiej fabryki Fiata zjechał pięciomilionowy egzemplarz silnika 1.3 MultiJet.

Już 5 milionów silników MultiJet z Bielska-Białej
Wynik ten to olbrzymi sukces fabryki, ale również świadczy on o ogromnym sukcesie tego wysokoprężnego silnika. Czterocylindrowa jednostka z 16 zaworami o pojemności skokowej 1248 cm3 produkowana jest od 2003 roku. Po raz pierwszy zastosowana została w niej technologia MultiJet, będąca ewolucją systemu Common Rail, opracowanego przez koncern Fiata w 1997 roku.

Jednostka ciągle była udoskonalana i dziś w ofercie mamy już drugą generację tego silnika. Dostępna jest w wersjach o różnej mocy - od wersji z turbosprężarką o stałej geometrii (75 KM) po wersję z turbosprężarką o zmiennej geometrii (od 85 do 95 KM). Wszystkie obecnie silniki 1.3 MultiJet gwarantują wydłużenie okresu serwisowego. Wymiana oleju powinna następować co 35.000 km, zaś przeglądy co 250.000 km.

Jednostka MultiJet może się także szczycić różnymi prestiżowymi wyróżnieniami, w tym nagrodą "International Engine of the Year" (w kategorii samochodów o pojemności skokowej 1.0-1.4 litrów) w 2005 r. 1,3-litrowy diesel montowany jest w wielu modelach włoskiej grupy. We Fiatach: Panda, Punto, Qubo, Doblo, Strada, Fiorino, 500 i 500L, a także w Lancii Ypsilon, Alfie Romeo MiTo, jak i w samochodach konkurencyjnych marek.

Pięciomilionowy egzemplarz silnika 1.3 MultiJet o mocy 85 KM zostanie zamontowany w Fiacie 500L.

W bielskiej fabryce produkowana jest również jednostka 0.9 TwinAir, dwucylindrowy silnik benzynowy, który zdobył także prestiżową nagrodę "International Engine of The Year" w 2011 r. Ponadto silnik TwinAir został wyróżniony w innych trzech kategoriach: jednostek o pojemności poniżej 1.000 cm3, najbardziej ekologicznych silników "Green Engine of the Year" oraz za debiut roku "Best New Engine of the Year".

Podobne wiadomości:

Maluch Toma Hanksa jest już gotowy

Maluch Toma Hanksa jest już gotowy

Aktualności 2017-07-13

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Aktualności 2017-10-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.