Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Już 9 milionów Toyot z Europy

Już 9 milionów Toyot z Europy

Toyota ma kolejny powód do świętowania sukcesu. Produkcja europejskiego oddziału Toyoty przekroczy w przyszłym tygodniu barierę 9 milionów samochodów.

Już 9 milionów Toyot z Europy
O tym milowym kroku w europejskiej historii Toyoty poinformował prezydent i CEO firmy, Didier Leroy, podczas trwającej jeszcze wystawy samochodowej w Paryżu. Dziś już dwie trzecie pojazdów sprzedawanych przez firmę w Europie, powstaje właśnie na Starym Kontynencie. Dobra kondycja i konkurencyjność europejskich zakładów produkcyjnych Toyoty sprawiła, że ostatnio rozpoczął się nawet eksport produkcji poza Europę.

Toyota rozpoczęła produkcję samochodów w Europie w 1971 r., kiedy z zakładów Toyota Caetano Portugal wyjechała pierwsza europejska Corolla. Obecnie, po 43 latach, firma posiada 9 zakładów produkcyjnych w 7 krajach europejskich, w których powstanie zainwestowała łącznie 9 miliardów euro.

W portugalskiej fabryce powstaje dostawcza Toyota Dyna. W zakładach Toyota Motor Manufacturing United Kingdom (początek działalności 1992 r.) wytwarzane są  Avensis (sedan i wagon), Auris hatchback (w tym Hybrid) oraz Auris Touring Sports (w tym Hybrid). W tureckiej fabryce (Toyota Motor Manufacturing Turkey - 1994) powstają modele Corolla i Verso, z kolei we Francji (Toyota Motor Manufacturing France - 2001) produkowany jest Yaris. U naszych południowych sąsiadów, działa wspólna z koncernem PSA, fabryka oyota Peugeot Citroen Automobile Czech, skąd od 2005 roku wyjeżdża Toyota Aygo wraz ze swoimi francuskimi bliźniakami. Najnowszą fabryką Toyoty na kontynencie europejskim są zakłady Toyota Motor Russia w Sankt Petersburgu, gdzie wytwarzany jest model Camry.

Nie można też zapomnieć o dwóch fabrykach Toyoty w Polsce, choć akurat tam nie powstają samochody. Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu rozpoczęła działalność w 2002 roku. Obecnie w zakładach produkowane są silniki 1.0 VVT-i do modeli Aygo i Yaris, oraz manualne skrzynie biegów do modeli Auris, Avensis, Verso, Corolla i Aygo. Z kolei Toyota Motor Industries Poland rozpoczęła działalność w 2005 roku. W Jelczu-Laskowicach obecnie są produkowane są silniki Diesla 2.0 D-4D i 2.2 D-4D do modeli Avensis, Auris, Verso i RAV4, oraz 1.4 D-4D do modeli Yaris, Auris i Corolla.

Toyota zatrudnia w europejskich zakładach 20 tys. pracowników. Japoński koncern zainwestował do tej pory w Europie 8 miliardów euro.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Toyota
Tematy w artykule: Toyota produkcja samochodow rynek europejski

Podobne wiadomości:

Nowe silniki i skrzynia biegów z polskich fabryk Toyoty

Nowe silniki i skrzynia biegów z polskich...

Aktualności 2016-10-20

Suzuki i Toyota pracują razem

Suzuki i Toyota pracują razem

Aktualności 2016-10-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ograniczenie do 50 km/h również w nocy?
Ograniczenie do 50 km/h również w nocy?
Szykują się zmiany przepisów dotyczące maksymalnej dopuszczalnej prędkości  w terenie zabudowanym. Resort Infrastruktury i budownictwa chce obniżyć prędkość w warunkach nocnych.