mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > KABAT - nowe rynki, nowe produkty

KABAT - nowe rynki, nowe produkty

Firma Kabat z Budzynia to jeden z czołowych producentów dętek i ochraniaczy w Polsce, z sukcesem podbijający rynki europejskie. Nowe rynki zbytu pojawiają się jak grzyby po deszczu - w listopadzie 2005 r. rozpoczęto dostawy na rynek włoski, w kwietniu br. na Białoruś, a w maju do Bośni i Hercegowiny.

KABAT - nowe rynki, nowe produkty

Firma KABAT wyrosła z rodzinnej spółki braci Andrzeja i Tadeusza Kabatów. Przez pierwsze lata roku był to niewielki zakład rzemieślniczy świadczący usługi naprawy opon i dętek, a później bieżnikowanie opon osobowych.  W 1987 roku powstał nowy zakład (o powierzchni 400 m2), gdzie rozpoczęto produkcję wyrobów z gumy. Pierwszymi wyrobami były ochraniacze do dętek samochodów ciężarowych, następnie błotochrony do samochodów, płetwy do pływania i dywaniki samochodowe.

W 1989 roku rozpoczęto produkcję dętek - wyrobów, które z czasem stały się produktem strategicznym i wizytówką firmy. Jako pierwsze z linii produkcyjnych firmy KABAT zeszły dętki osobowe z czasem asortyment poszerzył się o dętki motocyklowe, rolnicze, ciężarowe i rowerowe. Wciąż rozwijająca się firma w 1990 roku rozpoczęła nowy etap działalności. Wybudowano zakład produkcji mieszanek o powierzchni 420m2. Produkcja mieszanek gumowych odbywała się na dwóch walcarkach - w ten sposób zakład uniezależnił się od dostaw mieszanek do produkcji wyrobów gumowych oraz z czasem stał się też jednym z liczących się dostawców tego półproduktu do innych zakładów produkcyjnych  w kraju i zagranicą.

Dynamiczny wzrost sprzedaży dętek i wyrobów gumowych spowodował szybką niewydolność tych obu funkcjonujących zakładów. Rok 1994 był przełomowy dla firmy - rozpoczęto budowę nowego zakładu na terenie o powierzchni 12,8 ha na przedmieściach Budzynia. Rok później uruchomiono pierwszy wydział produkcji w nowym zakładzie (produkcji mieszanek). W 1997 roku ostatecznie przeniesiono cały zakład do nowych hal (dziś łącznie 8300m2).

Lata 2000-2002 to kolejne inwestycje - rozbudowa laboratorium oraz magazynu wyrobów gotowych i surowców. Zmodernizowany został także zakład - wymieniono mikser do produkcji mieszanek gumowych, co zwiększyło moc produkcyjną o 50%. Dalsze inwestycje obejmowały rozpoczęcie prac nad wdrożeniem zintegrowanego systemu EN ISO 9001:2000, EN 14001:2004, PN-N-18001:2004 oraz wybór audytora. Prace te zostały uwieńczone audytem firmy BVQI i uzyskaniem przez Kabat S.J. Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością, Środowiskiem oraz Bezpieczeństwem. Kolejne działania mające na celu ulepszenie świadczonych usług to rozpoczęte w 2005 roku inwestycje recyklingu gumy m.in uruchomiono halę recyklingu, w której prowadzony jest recykling odpadów gumowych na granulat.

"Rozwój naszej firmy od lat przebiega kilkutorowo. Z jednej strony ciągły dynamiczny rozwój sprzedaży odbywa się tak przez poszerzanie liczby odbiorców w kraju  i zagranicą, jak i przez permanentny rozwój gamy oferowanych wyrobów, bardzo często rozwijanych we współpracy w konkretnym klientem. Z drugiej zaś strony nasza firma od lat nieprzerwanie inwestuje w maszyny, budynki, oprogramowanie informatyczne czy w to, co najważniejsze dla każdego pracodawcy: w pracowników" - dodają przedstawiciele. KABAT jest jednym z największych pracodawców w regionie - zatrudnia w zależności od sezonu od 250 do 310 osób.

Przeczytaj także:

Specjaliści branży filtracyjnej (2006-02-20)

Bridgestone wybrał Polskę (2006-06-06)

Sprężyny z Siedlec (2006-05-29)


Podobne wiadomości:

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

S5 Leszno Południe-Kaczkowo - podpisano umowę

S5 Leszno Południe-Kaczkowo - podpisano umowę

Polskie drogi 2016-05-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!
Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!
Mercedes zaprezentował trzecią odsłonę luksusowego modelu CLS, który kilkanaście lat temu zapoczątkował erę czterodrzwiowych sedanów.