mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > KGP: Fotoradary, a bezpieczeństwo

KGP: Fotoradary, a bezpieczeństwo

Spadek liczby wypadków drogowych o 57 proc., ofiar śmiertelnych o 65 proc. i rannych o 56 proc. to efekty instalacji masztów wraz fotorejestratorami na polskich drogach. Tak wynika z analizy wpływu tych urządzeń na poprawę bezpieczeństwa, przedstawionej przez Biuro Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

KGP: Fotoradary, a bezpieczeństwo

Do przeprowadzenia niniejszej analizy wykorzystano dane statystyczne z 63 powiatów na obszarze działania całego kraju, w których zainstalowano maszty z przeznaczeniem na wykorzystywanie fotoradarów. Z badań wyłączono Komendę Stołeczną Policji. Analizie zostało poddanych 150 punktów kontrolnych, w których zostały zamontowane maszty, co stanowi 42% ogółu aktualnie wykorzystywanych urządzeń.

Na potrzeby analizy przyjęto, okres od stycznia do września 2006r. porównując go do analogicznego okresu roku 2005. Analizie poddano liczbę punktów kontrolnych (miejsc rozmieszczenia masztów) na terenie danego powiatu, a następnie dane w postaci liczby: wypadków, zabitych i rannych.

Porównywanie danych za 2006 i 2005r. następowało w oparciu o takie same kryteria dla badanego punktu kontrolnego. Na podstawie dokonanych porównań na terenie całego kraju w roku 2006, widać zdecydowany spadek we wszystkich kategoriach, w miejscach w których zainstalowane były maszty fotoradarów niezależnie od częstotliwości umieszczania w nich urządzeń. W okresie od stycznia do września roku 2006 wydarzyło się w tych miejscach 150 wypadków, w których zginęło 18 osób, a rannych zostało 203 osoby. Porównując te dane do analogicznego okresu roku 2005, należy jednoznacznie wskazać na spadek: liczby wypadków o 207 (tj. o 57%), liczby osób rannych o 262 osoby (tj. o 56%), liczby osób zabitych o 34 osoby, (tj. czyli o 65 % spośród wszystkich osób, które zginęły w roku 2005 w tych właśnie miejscach). Świadczy to o wyraźnym respektowaniu istniejących ograniczeń prędkości przez kierowców w tych miejscach, które jeszcze w 2003 r. były uznawane za jedne z najniebezpieczniejszych w Polsce. Warto podkreślić, że zakres oddziaływania fotoradaru, czy też samego masztu (atrapy fotoradaru) nie odnosi się wyłącznie do punku jego lokalizacji, albowiem w większości przypadków w odległości kilkuset metrów (nawet kilku km) przed samym fotoradarem znajdują się tablice ostrzegające o radarowym pomiarze prędkości, które skutecznie wpływają na spowolnienie jazdy kierujących na szczególnie niebezpiecznym odcinku drogi, czyniąc ją bezpieczniejszą.

Analizując dane statystyczne uzyskane z roku 2006 i 2005 można powiedzieć, że oprócz województwa kujawsko-pomorskiego, opolskiego i lubelskiego gdzie nastąpił nieznaczny wzrost liczby osób zabitych w roku 2006 względem roku 2005, w pozostałych województwach odnotowano tendencje spadkowe, a w trzech przypadkach wartości niezmienne. Wzrostowi liczby osób zabitych towarzyszył jednak spadek liczby wypadków w tych województwach, co należy interpretować w ten sposób, że w jednym wypadku musiała ginąć więcej niż jedna osoba. Na taki stan rzeczy Policja nie ma jednak większego wpływu. Największe korzyści w postaci poprawy bezpieczeństwa wynikające z umieszczenia fotoradarów zanotowano w: woj. śląskie - spadek liczby : wypadków o 43 (61%), zabitych o 7 (70%), rannych o 58 (66%); woj. pomorskie - spadek liczby: wypadków o 30 (66%), zabitych o 11 (91%), rannych o 28( 53%); woj. warmińsko-mazurskie - spadek liczby: wypadków o 30(96%), zabitych o 4 (100%), rannych o 36 (90%).

Policja dysponuje obecnie około 60 urządzeniami pracującymi na bazie 340 masztów zainstalowanych na drogach całego kraju. Zakupy kolejnych urządzeń pozwolą w najbliższym czasie na wykorzystywanie około 675 masztów oraz około 127 fotoradarów.

Czytaj także:

Mniej pijanych na drogach 2006-11-20

Nowe radary na drogach 2006-11-06

Nowe, skuteczne pomiary prędkości 2006-10-25

Komentuj:

~Marek 2006-12-21

Nie dajcie sie łapac na te zabawki bo to kosztuje, mandat np. 200 zł ale dodatkowe koszty to juz ponad 300 zł. Bo trzeba wiedziec ze mandat jest wazny tylko przez miesiac. Pozniej trzeba isc pod sad jak przestepca. Specialnie chyba przeciagaja cala procedure dłuzej aby nabic sobie kosztow. Ja ostatnio placilem taki mandat z lipca a wyrok sadowy był w grudniu. A jak masz lepszy samochod i przekroczysz obrobine to masz zdjecie jak w banku, przekroczyłem o 16km/h

~w... kierowca 2006-12-21

Ludzie tu nie chodzi o prewencje ale...o kase i tylko tyle. Kosztowna inwestycja ale szybko sie zwraca. A może te pieniadze lepiej było by wydac na poprawe stanu naszych dróg? Efekt z pewnością był by lepszy , poprawa bezpieczeństwa, mniejsze wydatki na naprawy aut, mniej wypadków i ludzkich dramatów. ale po co. z tego kasy nie będzie a za resztę i tak MY KIEROWCY musimy zapłacić. Wesołych Swiąt

~Poli 2006-12-21

To wszystko fajnie, naprawde cudowny spadek. Tylko dlaczego jezeli takie sa fakty to nasze skladki caly czas drozeja, w przyszlym roku zdrozeja o 20%. Chyba towarzystwa ubezpieczeniowe nie znaja tych faktow. A jezeli chodzi o fotoradary to w Angli odchodzi sie od tego pomyslu. Ale my z tym jeszcze poczekamy. Najpierw musimy te fotoradary kupic, zeby "ktos"mogl zarobic. Znam wielu ludzi ktorzy z powodu fotoradarow,woza tablice rejestracyjne w aucie, a w czasie kontroli mowia "Wlasnie dostalem kamieniem w ramke od tablicy, i sie polamala. Wiec mam ja w srodku, ale jak tylko dojade do domu to ja zaloze". Polak potrafi

~czekan 2006-12-18

a nie wzieli pod uwagę np. - jaka w tym okresie była pogoda, - bezpieczeństwa samych pojazdów (np mniej maluchów) i nie napisali jak wybrali te 42% punktów, jeśli losowo to OK ale jeśli nie to jest to oszustwo. W Angli badania wykazały, że globalna ilość wypadków rośnie po wprowadzeniu fotoradarów, bo kierowcy po minięciu dają po garach

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando