mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Kabotaż od 1 maja we Włoszech legalny

Kabotaż od 1 maja we Włoszech legalny

Jak informuje Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Rzymie od 1 maja 2009 r. wchodzą we Włoszech nowe przepisy dotyczące kabotażu towarów (przewozu wewnątrz innych krajów członkowskich UE). Od 1 maja 2009 rynek włoski będzie uwolniony.

Kabotaż od 1 maja we Włoszech legalny

Zgodnie z Dekretem Ministerstwa Infrastruktury i Transportu Włoch z 3 kwietnia 2009 (dekret nr. 09A04322 opublikowany 14/04/2009 w Dzienniku Urzędowym nr. 86) polscy przewoźnicy będą dopuszczeni do rynku transportu wewnętrznego Włoch.

Oznacza to że polscy kierowcy będą mogli kabotować na terenie Włoch pod warunkiem posiadania licencji wspólnotowej.

Zasady drogowych przewozów kabotażowych będą następujące:

- Przewoźnikom drogowym zezwala się na wykonywanie tym samym pojazdem lub, w przypadku zestawu pojazdów, pojazdem silnikowym tego pojazdu, do dwóch przewozów kabotażowych, będących następstwem transportu międzynarodowego z innego państwa członkowskiego lub państwa trzeciego do Włoch, po dostarczeniu towaru w przychodzącym ruchu międzynarodowym.

- Ostatni rozładunek towaru w trakcie przewozu kabotażowego w przewozie kabotażowym przed opuszczeniem terytorium Włoch musi mieć miejsce w ciągu siedmiu dni od ostatniego rozładunku dokonanego we Włoszech w ramach dostawy towarów w przychodzącym ruchu międzynarodowym.

Przepisy dotychczas obowiązujące zgodnie z warunkami polskiego Traktatu akcesyjnego sprawiały, że przewoźnicy mający swoją siedzibę w Polsce byli wyłączeni ze świadczenia usług w zakresie krajowego transportu drogowego rzeczy (towarów) na terenie innych państw członkowskich. Przepis ten dotyczył również zagranicznych przewoźników na terenie Polski.

Zakaz ten w większości krajów starej UE obowiązywał przez trzy lata od dnia po przystąpieniu Polski do UE, czyli do 1 maja 2007 r. Niektóre kraje unijne, w tym Włochy, wystąpiły o przedłużenie zakazu, co oznaczało, że polscy przewoźnicy mieli być dopuszczeni do kabotażu dopiero po 1 maja 2009 r.


Podobne wiadomości:

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na A2

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na A2

Polskie drogi 2015-06-25

IKEA testuje paliwo LNG

IKEA testuje paliwo LNG

Ciężarówki i Autobusy 2015-06-09

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Dacia Duster – znamy pełny, polski cennik
Nowa Dacia Duster – znamy pełny, polski cennik
Siedem lat po premierze Dacii Duster pierwszej generacji, przyszedł czas na wprowadzenie kolejnego modelu. Polski importer podał właśnie pełny, oficjalny cennik modelu. Czy będzie drożej?