mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Kac równie groźny jak alkohol

Kac równie groźny jak alkohol

O tym, że jazda pod wpływem alkoholu, nawet w niewielkiej dawce, jest niezwykle niebezpieczna, nie trzeba chyba nikogo specjalnie przekonywać. Jednak nawet, gdy już alkohol całkowicie z nas wyparował, a pozostają inne objawy jego spożywania, kierowanie samochodem może skończyć się tragicznie.

Kac równie groźny jak alkohol
Ból głowy, wrażliwość na światło, nudności i inne objawy, występujące kilka godzin po spożyciu alkoholu, obniżają sprawność kierowcy i mogą zwiększać ryzyko wypadku. Kierowcy prowadzący pojazd na tak zwanym kacu popełniają dwa razy więcej wykroczeń, cztery razy częściej zjeżdżają ze swojego pasa ruchu oraz przez ponad 1/4 czasu jazdy przekraczają limit prędkości. Rozwaga w tym względzie jest konieczna przez cały czas, jednak warto przypominać o tym w szczególności przed bardziej "rozrywkowym" okresem, do którego się zbliżamy. Przed nami bowiem święta, następnie sylwester, a po nim karnawał.

Dolegliwości, popularnie zwane kacem, pojawiają się, gdy w organizmie nadal znajduje się alkohol. Jednakże ich największe nasilenie przypada na moment, kiedy poziom alkoholu we krwi spada do zera. Złe samopoczucie może się utrzymywać od 8 do nawet 24 godzin. Typowymi objawami występującymi w tym czasie są ból głowy, wrażliwość na światło, nudności, irytacja, zmęczenie oraz ogólne złe samopoczucie fizyczne jak i psychiczne. - Kierowca, który odczuwa takie dolegliwości, może mieć problemy z koncentracją, szybką reakcją oraz prawidłową interpretacją zagrożeń i sygnałów dawanych przez innych kierowców – tłumaczą instruktorzy Szkoły Jazdy Renault.

Aby poczuć się lepiej po wypiciu alkoholu, kierowcy sięgają po różne środki, w tym napoje energetyzujące. Jednak, jak pokazują badania, takie działanie może być niebezpieczne. Napoje te poprawiają bowiem subiektywną ocenę samopoczucia i możliwości. Po ich wypiciu zmniejsza się uczucie bólu głowy, osłabienia, suchości w ustach. Jednak napoje energetyzujące nie wpływają znacząco na poprawę koordynacji ruchowej i czasu reakcji na bodźce wizualne. Takie działanie może wpływać na zwiększenie prawdopodobieństwa wypadku, ponieważ kierowcy błędnie oceniają swoją gotowość do jazdy.

- Prawidłowa ocena własnych możliwości jest kluczowa dla zachowania bezpieczeństwa na drodze. Kierowca, któremu wydaje się, że jest w stanie bezpiecznie prowadzić, podczas gdy tak w rzeczywistości nie jest, może stanowić nawet większe zagrożenie na drodze – przestrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

W badaniu sprawdzającym wpływ złego samopoczucia występującego kilka godzin po spożyciu alkoholu na prowadzenie pojazdów wykazano, że kierowcy mający kaca jeżdżą bardziej niebezpiecznie. Kierowcy odczuwający dolegliwości związane ze spożyciem alkoholu średnio jechali z prędkością większą o 16 km/h i przez średnio 26% czasu jazdy przekraczali limit prędkości w porównaniu z 6,3% czasu, w jakim robili to trzeźwi kierowcy.

- Radzimy, aby nie prowadzić samochodu od kilkunastu godzin nawet do doby po spożyciu alkoholu. W ten sposób dajemy organizmowi czas na regenerację i powrót do prawidłowego funkcjonowania – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

W ubiegłym roku nietrzeźwi kierowcy byli sprawcami 2.455 wypadków, w których zginęło 248 osób, a 3.419 zostało rannych. Główną przyczyną zdarzeń drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących jest niezmiennie niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.

Podobne wiadomości:

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Rutynowe kontrole trzeźwości nie są legalne?

Rutynowe kontrole trzeźwości nie są legalne?

Finanse i prawo 2016-08-17

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.