mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Kamery wyeliminują martwą strefę

Kamery wyeliminują martwą strefę

Brytyjska firma Alpine Electronics of UK Ltd. rozpoczęła pracę nad projektem, który ma wyeliminować tzw. martwą strefę w samochodach ciężarowych – częsty powód kolizji, do których dochodzi przy zmianie pasa. Rozwiązaniem tego problemu ma być specjalny system kamer.

Alpine stara się wyeliminować martwą strefę wokół pojazdu montując 4 kamery: po jednej z przodu i z tyłu i na każdym boku. Takim projektom warto się przyglądać - statystyki pokazują jak są potrzebne. Dane opublikowane przez Departament Transportu Wielkiej Brytanii mówią o 1111 wypadkach z udziałem pojazdów ciężarowych przy zmianie pasa – tylko za 2007 rok. W ponad połowie przypadków (665 zdarzeń drogowych) winne były ciężarówki zjeżdżające na prawy pas (w ruchu lewostronnym). Z tego 341 wypadków spowodowały auta zagraniczne.

Zdaniem przedstawicieli firmy Alpine, montaż kamer zlikwiduje problem martwego pola widzenie w trakcie zmiany pasa, która ma szczególne znaczenie w przypadku pojazdów z kierownicą po lewej stronie poruszających się po drogach w Wielkiej Brytanii gdzie obowiązuje ruch lewostronny.

Nowym rozwiązaniem jest także montowana z przodu samochodu kamera dająca widok z góry. Jej pole widzenia wynosi 180 stopni. Może być to szczególnie przydatne na skrzyżowaniach o ograniczonej widoczności. Dzięki temu umieszczona z przodu kamera jest w stanie rejestrować i przekazywać obraz obu stron pojazdu oraz na wprost. Kamery są zintegrowane z systemem nawigacji Alpine – to na jego wyświetlaczu będzie widoczny obraz z nowego sytemu.

W tej chwili prototypy są w fazie testów. Urządzenia testuje się w Japonii. Firma przewiduje rozpoczęcie seryjnej produkcji systemu za trzy lata.


Podobne wiadomości:

Obserwacja drogi - czy jej pilnujesz?

Obserwacja drogi - czy jej pilnujesz?

Bezpieczna jazda 2016-04-27

Fotelik samochodowy - jaki wybrać

Fotelik samochodowy - jaki wybrać

Bezpieczna jazda 2015-11-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda przedstawia limitowaną serię Drive
Skoda przedstawia limitowaną serię Drive
Po sukcesie limitowanej wersji Joy przyszedł czas na specjalną wersję Drive, która bazuje na wyposażeniu Ambition, ale oferuje jeszcze więcej za atrakcyjniejszą cenę.
Odgadnij model Odgadnij model