mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Kamery wyeliminują martwą strefę

Kamery wyeliminują martwą strefę

Brytyjska firma Alpine Electronics of UK Ltd. rozpoczęła pracę nad projektem, który ma wyeliminować tzw. martwą strefę w samochodach ciężarowych – częsty powód kolizji, do których dochodzi przy zmianie pasa. Rozwiązaniem tego problemu ma być specjalny system kamer.

Alpine stara się wyeliminować martwą strefę wokół pojazdu montując 4 kamery: po jednej z przodu i z tyłu i na każdym boku. Takim projektom warto się przyglądać - statystyki pokazują jak są potrzebne. Dane opublikowane przez Departament Transportu Wielkiej Brytanii mówią o 1111 wypadkach z udziałem pojazdów ciężarowych przy zmianie pasa – tylko za 2007 rok. W ponad połowie przypadków (665 zdarzeń drogowych) winne były ciężarówki zjeżdżające na prawy pas (w ruchu lewostronnym). Z tego 341 wypadków spowodowały auta zagraniczne.

Zdaniem przedstawicieli firmy Alpine, montaż kamer zlikwiduje problem martwego pola widzenie w trakcie zmiany pasa, która ma szczególne znaczenie w przypadku pojazdów z kierownicą po lewej stronie poruszających się po drogach w Wielkiej Brytanii gdzie obowiązuje ruch lewostronny.

Nowym rozwiązaniem jest także montowana z przodu samochodu kamera dająca widok z góry. Jej pole widzenia wynosi 180 stopni. Może być to szczególnie przydatne na skrzyżowaniach o ograniczonej widoczności. Dzięki temu umieszczona z przodu kamera jest w stanie rejestrować i przekazywać obraz obu stron pojazdu oraz na wprost. Kamery są zintegrowane z systemem nawigacji Alpine – to na jego wyświetlaczu będzie widoczny obraz z nowego sytemu.

W tej chwili prototypy są w fazie testów. Urządzenia testuje się w Japonii. Firma przewiduje rozpoczęcie seryjnej produkcji systemu za trzy lata.


Podobne wiadomości:

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.