mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Kampania Parkingowa 2005

Kampania Parkingowa 2005

16 września na terenie całej Polski ruszyła druga edycja Kampanii Parkingowej pod hasłem "Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?".

Jej organizatorem jest Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Celem akcji jest uświadomienie pełnosprawnym kierowcom skutków zajmowania przez nich tzw. kopert – miejsc parkingowych zarezerwowanych dla osób niepełnosprawnych. W ramach kampanii 17 września przed Centrum Handlowym Arkadia odbył się piknik integracyjny.
 
-"Ale ja tu tylko na chwilę" – twierdzi część kierowców. Inni są bardziej prawdomówni i wprost deklarują "A co mnie to obchodzi". Jeszcze inni nic nie mówią. To tylko cześć reakcji, z jakimi spotykają się osoby niepełnosprawne, które domagają się respektowania prawa do swobodnego korzystania z tzw. kopert. Ale to nie tylko prawo, kolejny przepis. Wielu kierowców po prostu nie zdaje sobie sprawy, że swym postępowaniem – zajęciem koperty - bardzo utrudnia innym, niepełnosprawnym użytkownikom dróg, życie. Między innymi dlatego w naszej kampanii pytamy wprost wszystkich tych, którzy nie widzą problemu "Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?" – komentuje Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Zgodnie z polskim ustawodawstwem prawo do parkowania na kopertach mają tylko posiadacze specjalnej karty parkingowej, czyli osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz ograniczonej sprawności ruchowej. Z myślą o nich na parkingach przy budynkach użyteczności publicznej wydzielono specjalne miejsca postojowe. Niestety - mimo jasnych przepisów - są one często zajmowane. Straż Miejska wciąż musi interweniować: wypisywać mandaty, zakładać blokady, a nawet kierować do sądu pozwy przeciwko kierowcom, którzy nagminnie łamią prawo osób niepełnosprawnych do parkowania na kopertach.

Z wyników sondy przeprowadzonej przez redakcję portalu niepełnosprawni.info wynika, że kierowcy, mimo ciągłej edukacji, nie przywiązują większej wagi do tego problemu. 33% internautów przyznało, że nie obchodzi ich, czy samochód zaparkowany na kopercie rzeczywiście należy do osoby niepełnosprawnej. Dlatego też Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji zaprasza do współpracy partnerów z całego kraju, którzy poprzez działania promocyjne, happeningi oraz inne programy zwrócą uwagę szerokiemu gronu osób na kwestię niewłaściwego parkowania i tym samym przyczynią się do poprawy tej niekorzystnej sytuacji.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.