mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Katowicka SSE przyciągnie absolwentów

Katowicka SSE przyciągnie absolwentów

"Nadszedł czas, by Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna nastawiła się na ekspansję w Katowicach, stwarzając warunki dla zatrudnienia ludzi wykształconych, absolwentów uczelni" - uważa wojewoda śląski Tomasz Pietrzykowski. Podczas konferencji prasowej wojewoda i prezes KSSE przedstawili pomysł, który powinien zapobiec emigracji zarobkowej młodych i wykształconych mieszkańców regionu.

"W województwie śląskim jest ponad 50 uczelni, z czego 16 w Katowicach, co roku opuszcza ich mury 40 tys. absolwentów. W ubiegłym roku ze Śląska wyjechało ponad 10 tys. ludzi, w większości to właśnie absolwenci wyższych uczelni. Ten trend trzeba odwrócić" - mówił wojewoda Tomasz Pietrzykowski. To pole do popisu dla wiodącej w Polsce KSSE, która do tej pory nastawiona była na inwestycje dające głównie zatrudnienie w sferze produkcyjnej i to poza terenem Katowic. Teraz KSSE zamierza przyciągnąć inwestorów do Katowic.

Mają to być inwestorzy z tzw. sektora BPO - Business Process Outsourcing, czyli sektora centrów obliczeniowych, które zatrudniają księgowych, analityków biznesowych i innych dyplomowanych specjalistów. "W Polsce może powstać około stu tysięcy miejsc pracy w sektorze BPO, z czego kilka tysięcy może trafić do Katowic" - mówił Piotr Wojaczek, prezes KSSE. Terenem działań KSSE został już objęty budynek Altus, który dysponuje około 7 tys. m2 powierzchni biurowej - już pojawił się inwestor, którego poznamy w najbliższym czasie, gdy rozmowy zostaną sfinalizowane. W planach strefy jest wykorzystanie dla potrzeb BPO także biurowca Chorzowska 50. Zarząd strefy prowadzi też rozmowy z PKP - prawdopodobnie do celów BPO zostanie przystosowany, po generalnym remoncie, budynek dyrekcji kolei znajdujący się przy Rondzie, a w ciągu półtora roku PKP wybuduje jeszcze jeden biurowiec. PKP przymierza się też do udostępnienia 75 ha w okolicach Muchowca pod park przemysłowy, w  którym zatrudnienie mogłoby znaleźć 2,5-3,5 tys. osób.

W Alei Roździeńskiego na 12 ha powstanie baza logistyczno-przemysłowa, zatrudniająca 600-700 osób, a przy Drogowej Trasie Średnicowej, na rogatkach z Chorzowem ma powstać centrum badawczo-rozwojowe oferujące głównie inżynierom kilkaset miejsc pracy. Jedna z amerykańskich firm, inwestująca w Szopienicach planuje otwarcie nie tylko fabryki automatyki pomiarowej i przemysłowej, ale i centrum badawczo-rozwojowego, w którym zatrudnienie powinno znaleźć 600-700 osób.

KSSE spodziewa się w tym roku nowych inwestycji wartości blisko 1 mld zł, sprzedaży ok. 75-80 hektarów gruntu oraz stworzenia ok. 3,5-4 tys. nowych miejsc pracy. W ubiegłym roku 26 nowych inwestorów zadeklarowało inwestycje na ok. 880 mln zł, co da ponad 4,1 tys. miejsc pracy. Od początku istnienia KSSE inwestorzy stworzyli w niej blisko 25 tys. nowych miejsc pracy, inwestując ponad 8,3 mld zł.

KSSE powstała po to, by wspierać i przyspieszać procesy restrukturyzacyjne na Śląsku oraz tworzyć nowe miejsca pracy. Składa się z czterech podstref: gliwickiej, jastrzębsko-żorskiej, sosnowiecko-dąbrowskiej i tyskiej. Początkowo Katowicka Strefa obejmowała powierzchnię 826 ha w 8 gminach, a obecnie zajmuje 1156 ha obszarów położonych w 19 gminach. Firmy, które działają w strefie zatrudniają łącznie 25 tysiące osób, tworzone są miejsca pracy dla kolejnych 4 tysięcy.

W minionych 10 latach pozyskano 120 podmiotów gospodarczych, z których 75 już produkuje. Największą inwestycją jest fabryka samochodów OPEL koncernu General Motors w Gliwicach, zatrudniająca ponad 2 700 pracowników. Inne światowe firmy, które ulokowały tu swoje zakłady to np.: Isuzu Motors w Tychach, produkujące silniki wysokoprężne, Delphi Automotive System, wytwarzające komponenty dla przemysłu samochodowego, czy amerykański Guardian, znany z produkcji szkła. W KSSE zainwestowało także wiele krajowych firm.

Przeczytaj także:

Słowacki VW zatrudnia Polaków (2006-09-01)

KSSE większa pod nowe inwestycje (2006-07-18)

Dodatkowe hektary pod inwestycje (2006-09-05)

Śląskie SSE w czołówce (2006-08-08)

Projekt Zafira - wywiad z Romualdem Rytwińskim Dyrektorem Generalnym GM Poland i Opel Polska (2005-09-21)

 


Podobne wiadomości:

Śląskie SSE w czołówce

Śląskie SSE w czołówce

Aktualności 2006-08-08

Słowacki VW zatrudnia Polaków

Słowacki VW zatrudnia Polaków

Aktualności 2006-09-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.