mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Kiepsko z eksportem?

Kiepsko z eksportem?

Pierwszy kwartał br. zakończył się pewną poprawą kondycji firm produkcyjnych sektora motoryzacyjnego. Dobre wyniki eksportu w marcu dawały nadzieję, że w kolejnych miesiącach będzie można liczyć na dalszą stabilizację. Niestety tak się nie stało bo kolejne wyniki rozczarowały…

Kiepsko z eksportem?
Nie trzeba było czekać długo bo już w kwietniu br. eksport przemysłu motoryzacyjnego z Polski wyniósł 1,35 mld euro – o blisko 8 procent mniej niż w marcu. Wartość ta jest o prawie 29 procent niższa od uzyskanej przed rokiem.

Sytuacja polskiej motoryzacji integralnie wiąże się z tym co dzieje się na rynkach europejskich. W okresie styczeń-kwiecień 2009 na rynki europejskie trafiło ponad 90 procent produkcji na kwotę 4,97 mld euro. Niestety, w zestawieniu z analogicznym okresem roku ubiegłego wartość ta jest o ponad 28 procent niższa od uzyskanej przed rokiem.

Nadal największym odbiorcą pozostają Niemcy. Dalej kolejno plasują się Włochy i Francja.
Czwartym rynkiem zbytu stały się Czechy awansując z piątej pozycji.  Wlk. Brytania, szczególnie mocno dotknięta kryzysem w sektorze motoryzacyjnym, spadła na 5. pozycję.

Pogorszenie się wielkości eksportu sektora motoryzacyjnego w kwietniu 2009 r., to niepokojący sygnał da firm produkcyjnych. Blisko 29 proc. spadek można jednak w pewnym stopniu tłumaczyć faktem, że wprowadzone systemy dopłat spowodowały, że klienci w Niemczech, Włoszech czy Francji preferują zakup małych miejskich, a więc zazwyczaj tańszych aut. Dlatego eksport motoryzacyjny z Polski, czy też innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, opiera się obecnie na konkurencyjnych cenowo autach, których wartość jest zdecydowanie niższa niż do samochodów klasy Premium – tłumaczy Rafał Orłowski z AutomotiveSuppliers.pl.

AutomotiveSuppliers.pl zakłada, że w całym 2009 r. eksport przemysłu motoryzacyjnego z Polski może osiągnąć poziom sprzed dwóch lat, czyli ok. 15,3 – 15,8 mld euro. Uzyskanie prognozowanej wartości, będzie możliwe, jeśli po zakończeniu jesienią dopłat w krajach Europy Zachodniej, nie nastąpią znaczące spadki sprzedaży nowych aut.

Podobne wiadomości:

Fabryka Mercedesa w Jaworze w 2019 roku

Fabryka Mercedesa w Jaworze w 2019 roku

Aktualności 2016-10-13

Rusza produkcja nowego VW Tiguana

Rusza produkcja nowego VW Tiguana

Aktualności 2016-01-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Odświeżona Mazda 6 zadebiutuje w Genewie
Odświeżona Mazda 6 zadebiutuje w Genewie
Japoński producent przygotowuje się do salonu motoryzacyjnego w Genewie. Na halach wystawowych pojawi się odświeżona Mazda 6. Znamy już listę zmian w tym modelu.