mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Kierowcy nie znają symboli

Kierowcy nie znają symboli

Jak dowiodły ostatnie badania, miliony kierowców, nie mają zielonego pojęcia na temat tego, co oznaczają symbole na deskach rozdzielczych ich samochodów. Okazuje się, że gorszą zdolność przyswajania takiej wiedzy posiadają kobiety.

Kierowcy nie znają symboli

W badaniu udział wzięło ponad 1700 kierowców, którzy proszeni byli o identyfikację ikonek. Spośród ludzi, którzy spędzają rocznie średnio 360 godzin za kółkiem, prawie połowa (47 procent) kobiet oraz 33 procent mężczyzn, posiada poważne trudności z identyfikacją podstawowych symboli oraz lampek ostrzegawczych.

Jak wynika z raportu brytyjskiej organizacji motoryzacyjnej AA, 39 procent kobiet oraz 28 procent mężczyzn nie potrafiło prawidłowo odgadnąć ikonki świateł drogowych, można więc założyć, że wielu z nich będzie nieświadomie oślepiać nadjeżdżających z naprzeciwka kierowców.

Tak samo poważnym zagadnieniem było to, iż 12 procent kobiet i 7 procent mężczyzn nie miało zielonego pojęcia, co oznacza kontrolka hamulca ręcznego, podczas gdy tylko 38 procent kobiet i 65 procent mężczyzn wiedziało, jak wygląda kontrolka monitorująca zbyt wysoką temperaturę układu chłodzenia.

"Niepokojącym faktem jest to, że wielu kierowców, głównie kobiet, jest jeszcze 'w lesie' z wieloma oznaczeniami, jakie spotyka się na desce rozdzielczej" - stwierdza Lloyd East z działu usług finansowych AA.

Inne badanie udowodniło, że 58 procent kobiet oraz 44 procent mężczyzn nie potrafi poprawnie zidentyfikować włącznika przednich lamp przeciwmgielnych.

Większość kierowców wiedziało, co oznacza symbol odpowiedzialny za ciśnienie oleju - poprawną odpowiedź dało odpowiednio 78 procent żeńskich oraz 91 procent męskich badanych. Pomimo tego pozostaje jeszcze wielu, którzy nie są świadomi wynikających stąd zagrożeń, przez co mogą doprowadzić do poważnego uszkodzenia silnika.

East ostrzega, że chociaż większa część znanych symboli na desce rozdzielczej dostosowana jest do międzynarodowych ikonek, to jednak ich rozplanowanie może być różne, a ignorowanie nieznanych symboli ostrzegawczych, nawet gdy zachowanie samochodu nie wzbudza podejrzeń, może nas wiele kosztować.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando