mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Klienci nie wiedzą, po co są etykiety na oponach

Klienci nie wiedzą, po co są etykiety na oponach

Minęło już ponad sto dni od momentu wprowadzenia unijnych przepisów dotyczących konieczności etykietowania opon sprzedawanych w Europie. O ile sprzedawcy są dobrze poinformowani o tym obowiązku, to już konsumencie w dużej mierze pozostają nieświadomi istnienia etykiet.

Klienci nie wiedzą, po co są etykiety na oponach
Przyjęte w listopadzie 2009 r. Rozporządzenie nr 1222/2009 o etykietowaniu opon weszło w życie 1 listopada 2012 r. Etykieta dostarcza informacje o efektywności paliwowej, przyczepności na mokrej nawierzchni i poziomie hałasu zewnętrznego.

Zdaniem ekspertów z Goodyear Dunlop nowe przepisy, czyli obowiązek etykietowania opon w Unii Europejskiej, będą miały duży wpływ dopiero na nadchodzący sezon letni.

- Spodziewamy się, że etykiety po raz pierwszy poważnie wpłyną na decyzje konsumentów podczas tegorocznego sezonu letniego. Będzie to czas, w którym miliony europejskich kierowców tradycyjnie zmieniają opony zimowe na letnie – wyjaśnia Michel Rzonzef, wiceprezes Goodyeara ds. opon osobowych w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Zdaniem Goodyear nowa etykieta na opony nie wpłynęła znacząco na rynek w sezonie zimowym. Nalepka zawiera ograniczoną liczbę informacji o oponie, czego najlepszym przykładem są właśnie opony zimowe. Etykieta nie informuje o kluczowych dla opon zimowych parametrach, takich jak hamowanie i przyczepność w niskich temperaturach, na śniegu i lodzie.

Firma Goodyear podkreśla, że kluczem do sukcesu programu etykietowania opon jest egzekwowanie nowych przepisów.

- Zdajemy sobie sprawę z trudności, z jakimi muszą sobie radzić kraje członkowskie Unii Europejskiej, aby kontrolować skomplikowane przepisy i egzekwować ich prawidłowe stosowanie. Jednak wiarygodność unijnej etykiety na opony zależy właśnie od skutecznego egzekwowania przepisów. Apelujemy do krajów członkowskich UE aby zadbały o to, by opony o ewidentnie nieprawidłowej klasyfikacji nie były dopuszczane na unijny rynek. Konsumenci będą ufać etykietom tylko wtedy, gdy będą one zgodne ze stanem faktycznym” – powiedział Rzonzef.

Podobne wiadomości:

Test opon zimowych 2015 w nowym numerze auto motor i sport

Test opon zimowych 2015 w nowym numerze auto...

Aktualności 2015-10-24

A Ty co robisz z zużytymi oponami?

A Ty co robisz z zużytymi oponami?

Aktualności 2015-07-24

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowy Volkswagen Jetta - niedostępny w Europie
Nowy Volkswagen Jetta - niedostępny w Europie
Na targach w Detroit zadebiutował właśnie jeden z najważniejszych modeli dla koncernu Volskwagen. Kolejne wcielenie Jetty lada moment trafi na ulice za wielką wodą.