mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Kłopoty Pininfariny

Kłopoty Pininfariny

Kandyjsko-austriacka firma Magna International Inc., dostawca części samochodowych, zastanawia się nad kupnem marki Pininfarina S.p.A., włoskiej firmy specjalizującej sie w designie samochodowym.

Kłopoty Pininfariny

Na początku tego miesiąca, Pininfarina wypuściła kwartalny raport finansowy, z którego wynika, że sprzedaż byłaby możliwa już w okolicach 31 grudnia tego roku, jednak ani jedna strona nie chce komentować prawdopodobieństwa takiej transakcji.

Magna jest globalnym dostawcą części samochodowych i kompletnych rozwiązań technicznych w pełnym zakresie związanym z samochodami osobowymi. Firma sama je projektuje, buduje, testuje, a później masowo już produkuje i sprzedaje konkretnym markom samochodowym. Zakup Pininfariny mógłby jeszcze bardziej rozszerzyć portfolio firmy, a głównie podmarki Magna Steyr, która zajmuje się konstruowaniem i budowaniem kompletnych samochodów w Graz dla kilku światowych producentów.

Magna już kilkukrotnie podejmowała próby przejęcia dużych firm, takich jak np. Aston Martin czy Opel/Vauxhall - w pierwszy przypadku jej nie wyszło, podobnie jak w drugim, gdzie było już bardzo blisko, jednak General Motors w ostatnim momencie się wycofał.

Pininfarina już od dłuższego czasu boryka się z problemami. Firma, która stworzyła takie karoserie jak Alfa Romeo Spider z 1966 roku i Ferrari Testarossa z 1984, straciła od 2007 do 2009 roku aż 358 milionów euro. Rodzina Pininfarina do pewnego momentu miała udział 55% w firmie, który teraz spadł do poziomu tylko 1.2%. Battista Pininfarina założył ją 80 lat temu - teraz jego wnuk Paolo jest u władzy.

Marka zmniejszyła swoje zadłużenie ze 157 milionów euro w 2007 roku do poziomu 58 milionów, który został ogłoszony 30 sierpnia tego roku. Przez pierwsze 9 miesięcy 2010 roku Pininfarina ogosiła straty 34 milionów euro, czyli o 16 milionów wyższe niż rok wcześniej w tym samym okresie. Firma oczekuje dalszych strat.


Podobne wiadomości:

Najpopularniejsze auta w Europie w 2016 roku

Najpopularniejsze auta w Europie w 2016 roku

Aktualności 2016-04-20

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.