mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Kobieta a auto - obalamy mity

Kobieta a auto - obalamy mity

Kobieta poprawiająca makijaż w samochodzie? To mit! Podobnie sprawa ma się z wyborem koloru auta. Ma on zdecydowanie mniejsze znaczenie od niezawodności. Kobiety prowadzą odpowiedzialnie, bezpiecznie i potrafią dbać o samochód, choć w przypadku kwestii technicznych wciąż wolą się jeszcze poradzić.

Kobieta a auto - obalamy mity
Panie dobrze się czują za kierownicą – taki wniosek płynie z badania przeprowadzonego wśród zmotoryzowanych kobiet przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia w lipcu tego roku na zlecenie firmy Castrol. Jazda samochodem to dla większości badanych przede wszystkim samodzielność (74%) i odpowiedzialność (69%), ale dla sporej części płci pięknej także wolność (60%) i radość (50%). Blisko połowie respondentek prowadzenie samochodu kojarzy się z bezpieczeństwem, co piątej badanej z koniecznością, a tylko co dziesiątej ze stresem i zagrożeniem.

Badanie obala mit, że kolor samochodu jest dla pań najważniejszy. Najbardziej cenioną cechą samochodu jest niezawodność i bezawaryjność. Wskazało ją prawie dwie trzecie kobiet. W dalszej kolejności respondentki wymieniały wielkość auta (39%), wygląd zewnętrzny i wyposażenie (po 32%) oraz markę (29%). Kolejny stereotyp o kobietach za kierownicą dotyczący poprawiania makijażu i wysyłania SMS-ów również nie znalazł odzwierciedlenia w wynikach badań. 79% pań twierdzi, że nigdy lub bardzo rzadko poprawia makijaż w samochodzie, a 78% nigdy lub bardzo rzadko wysyła lub odczytuje wiadomości SMS.

Spora część ankietowanych potrafi samodzielnie nie tylko tankować swoje auto (95%), lecz także dolać płynu do spryskiwaczy (81%), skorzystać z myjni (79%) czy sprawdzić poziom oleju (67%). Jednak część z nich (43%) przy tej ostatniej czynności prosi już o pomoc członka rodziny lub przyjaciela, a tylko jedna trzecia pań potrafi zrobić to samodzielnie. Najwięcej problemów sprawia zmotoryzowanym Polkom wymiana żarówki (nie potrafi tego zrobić 59% ankietowanych), zmiana koła (54%) i sprawdzenie poziomu płynu hamulcowego (49%).

Polki uważają się za kierowców jeżdżących bezpiecznie (87%) i dbających o swój samochód (79%). Niemal połowa badanych lubi szybką jazdę, a blisko 60% uważa, że zna się na podstawowych parametrach technicznych. Zdecydowana większość kobiet stosuje się do ograniczeń prędkości, przepuszcza przechodniów na pasach i zwraca uwagę na to, aby pasażerowie na tylnym siedzeniu mieli zapięte pasy. Ponad dwie trzecie badanych twierdzi też, że jeździ ekonomicznie.

Co czwarta kobieta uważa samochód jedynie za środek transportu, podczas gdy dla niemal dwukrotnie większego odsetka auto jest miejscem, w którym panie czują się dobrze. Co piąta ankietowana wyraża się o samochodzie jak o przyjacielu. Na stopień emocjonalnego podejścia do auta wyraźnie wpływa częstość prowadzenia samochodu. Kobiety, które codziennie lub prawie codziennie siadają za kółkiem częściej traktują swój samochód jako przyjaciela, niż kobiety, które prowadzą rzadziej.

- Wyniki są dowodem na rosnącą emancypację kobiet. Sprawy związane z posiadaniem samochodu stereotypowo łączone były z mężczyznami, a także cechami, które im się przypisuje: niezależnością, aktywnością, sprawnością fizyczną czy lepszą orientacją w terenie. Badania te podważają ów stereotyp. Większa aktywność kobiet wokół samochodu wskazuje na ich rozwijającą się niezależność i zmiany definicji roli kobiety w rodzinie. Dziś kobieta nadal rodzi dzieci, nadal je wychowuje, nierzadko gotuje i sprząta, co nie wyklucza tego, że potrafi jednocześnie sprawdzić poziomu oleju w silniku, a nawet zmienić oponę – tak komentuje wyniki badań psycholog, Małgorzata Ohme.
Tematy w artykule: kierowca kobiety

Podobne wiadomości:

Kobiety i mężczyźni za kierownicą

Kobiety i mężczyźni za kierownicą

Aktualności 2014-09-23

Dlaczego nie rozmawiać przez komórkę podczas jazdy?

Dlaczego nie rozmawiać przez komórkę podczas...

Aktualności 2014-12-18

Komentuj:

zbyszek72 2012-10-09

No ja ostatnio jakoś z doświadczenia muszę skłonić się do wypowiedzi, że widzę więcej facetów którzy się na drodze ogarnąć nie potrafią!!! Panowie proszę ... &*%$# wstydu nie przynosić.

~w 2012-10-01

Ostatnimi czasy mamy wysyp artykulow, ktore wmawiaja czytelnikowi, ze PRZECIETNA kobieta-kierowca dorownuje PRZECIETNEMU mezczyznie-kierowcy. Iscie Goebbelsowska metoda. Niestety na mnie nie dziala. Nie bede podawal przykladow, bo kazdy je zna, ba codziennie widzi je na drogach. Klamliwa propaganda doda umiejetnosci.

~Antoni 2012-10-01

100 procent racji przedmówczyni ;)

~Marianna 2012-10-01

Żeby dobrze jezdzić nie musisz od razu znać się na mechanice pojazdowej. Oczywiscie jakieś podstawowe rzeczy to jasna sprawa. Tak samo nie musisz byc specem od informatyki, zeby dobrze posługiwac się komputerem. Niektóre rzeczy warto zostawic specjalistom.

~Antoni 2012-10-01

Tak samo jak mężczyźni. Czy każdy Wietnamczyk potrafi świetnie gotować? Nie, a barów wietnamskich mamy zatrzęsienie. To żaden argument. Moja zona już od dawna jeździ sama do warsztatu ? umawia się na konkretne godziny przez telefon w motoricusie i nigdy nie jest to dla niej problemem. Dzięki temu ja mam z głowy przynajmniej jedno auto ;)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.