mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Kobieta czy mężczyzna - kto jest bezpieczniejszym kierowcą?

Kobieta czy mężczyzna - kto jest bezpieczniejszym kierowcą?

Czy przestępstwa drogowe to domena kobiet czy mężczyzn? Kto częściej powoduje wypadki lub częściej siada za kierownicą po wcześniejszym piciu alkoholu lub pod wpływem środków odurzających? Jak wygląda "statystyczny portret" przestępcy drogowego? Na tak postawione pytania jednoznaczną odpowiedź dają policyjne statystyki.

Kobieta czy mężczyzna - kto jest bezpieczniejszym kierowcą?
Gdybyśmy chcieli udzielić odpowiedzi na pytanie, kto jest bezpieczniejszym kierowcą - kobieta czy mężczyzna - tylko na podstawie powyższych statystyk, wówczas nie byłoby z tym żadnego problemu.

W 2010 roku zarzuty popełnienia przestępstw drogowych usłyszało łącznie 150.399 osób. Zdecydowaną większość z nich stanowili mężczyźni - 95,8%. Liczba kobiet podejrzanych o takie przestępstwa wyniosła 6.328, co stanowi zaledwie 4,2% ogółu podejrzanych. Najczęściej zdarzającymi się przestępstwami z kategorii tzw. przestępstw drogowych były prowadzenie pojazdu mechanicznego lub innego pojazdu w ruchu lądowym w stanie nietrzeźwości oraz spowodowanie wypadku drogowego.

W przypadku pojazdów mechanicznych i prowadzenia ich w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających, aż w 96,3% (76.747 osób) zatrzymań byli to mężczyźni. Jeszcze większy odsetek stanowili mężczyźni w przypadku pojazdów niemechanicznych (np. rowery) - 97,3%. W 88,7% prowadzonych spraw spowodowanych wypadkiem, w którym śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu poniosła jakaś osoba, podejrzanym był kierowca mężczyzna. Nieco tylko mnie korzystnie dla kobiet wyglądają statystyki wypadków z rannymi ze średnim lub lekkim uszczerbkiem na zdrowiu, gdzie ich udział wynosi 19,5%.

Niewątpliwą ciekawostką jest też fakt, że stosunkowo dużo przestępstw drogowych jest popełnianych na wsi – prawie 46%, chociaż dla ogółu przestępstw odsetek tych popełnianych na wsi wynosi – 21,1%. Przestępstwa drogowe dość często popełniane są w warunkach recydywy – na 150.399 podejrzanych o takie przestępstwa, aż 34.026 (tj. 22,6%) było wcześniej karanych za podobne przestępstwa, a 16.110 (tj. 10,7%) – było karanych za inne przestępstwa.

440 podejrzanych było tymczasowo aresztowanych, choć w przypadku 128 areszt tymczasowy został uchylony.

Wśród podejrzanych znalazło się 4.832 uczniów, 1.301 studentów, 59.015 zatrudnionych legalnie i 1.194 zatrudnionych nielegalnie, 7.166 prowadzących własne gospodarstwo rolne oraz 15.059 rencistów i emerytów.

Podobne wiadomości:

WPR 05058 - do zapamiętania

auto motor i sport 0000-00-00

Długi weekend na drogach - było bezpieczniej

Długi weekend na drogach - było bezpieczniej

Aktualności 2017-06-19

Komentuj:

~w 2011-05-10

do tych danych trzeba dodac ilosc kierowcow kobiet i liczbe przejechanych kilometrow, bo tak nie ma do czego sie odniesc

~wass 2011-05-05

Kobiety jeżdżą mniej agresywnie, częściej przestrzegają przepisów a samochód nie jest dla nich bronią do walki z innymi kierowcami, aczkolwiek wyjątki też się pojawiają. A tak poza tym tematem to na polskich drogach dużo jest agresji, ryzyka, szaleństwa , braku szacunku i nieznajomości przepisów bądź ich nie respektowania.

~Capsel 2011-05-05

Bzdury....po przeczytaniu tego artykułu uważam, że najbezpieczniejsi kierowcy to osoby w wieku do lat 4 oraz psy wszystkich ras. Wiadomo, że mężczyźni częściej występują jako kierowcy więc i częściej będą powodować wypadki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.