mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Kobiety i mężczyźni za kierownicą

Kobiety i mężczyźni za kierownicą

Każdego roku na polskich drogach rośnie ilość kobiet za kierownicą. W 2006 roku co 3 dorosła kobieta posiadała prawo jazdy kat. B. Dziś na 20 mln kierowców około 8.8 mln stanowią kobiety(44%), a 11.2 mln mężczyźni(56%) - dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Kobiety i mężczyźni za kierownicą
Najwięcej w Polsce jest kierowców posiadających prawo jazdy kat. B. Uprawnienia do kierowania pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3.5 tony (wyłączając motocykle i autobusy) ma 17.6 mln kierowców z czego 40% to kobiety.

Idąc dalej można zadać pytanie, która płeć jeździ bezpiecznie. Policyjne statystki przynoszą nam odpowiedź - to panowie byli sprawcami aż 74.1% wypadków. Kobiety zaś były odpowiedzialne za co 5. wypadek. Nawet wśród pieszych sprawców mężczyźni wiodą prym - 67.3% wypadków. Kobiety spowodowały 31.4% wypadków.

Statystyki policji pokazują również, że w co 25 wypadku spowodowanym przez kobiety mieliśmy do czynienia z 1 ofiarą śmiertelną. Jeśli odniesiemy to do mężczyzn to w co 11 wypadku ginęła 1 osoba. Statystki europejskie są podobne. W pojazdach ginęli najczęściej kierujący mężczyźni 56% a 17% stanowią pasażerowie. Kobiety za kierownicą stanowiły 13% ofiar wypadków, a pasażerki 14%.

Według badań Anny Zielińskiej z Instytutu Transportu Samochodowego 45 % kobiet martwi się kiedy ich bliscy podróżują samochodem. Z kolei inne ciekawe spostrzeżenia ma policja. Najczęstsze błędy popełniane przez panie to: zbyt wolna jazda, późne sygnalizowanie chęci zmiany pasa ruchu lub skrętu, asekuracyjne i zbyt wolne wykonywanie manewrów, potrzebę zaparkowania za wszelką cenę."Panom prędkość kojarzy się zdecydowanie z męskością i siłą. Co mówią statystyki? Mężczyźni zdecydowanie częściej łamią ograniczenia i limity, tylko 17 % je zawsze respektuje. U kobiet te statystyki wyglądają lepiej, u 27% prędkość wynikająca z przepisów jest prędkością, z którą się poruszają po drodze.” skomentował Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto Skoda.

Według badań TNS Pentor można określić z dużym prawdopodobieństwem jak będą zachowywać się przedstawiciele płci przy spotkaniu z Policją. Mężczyźni zbagatelizują przewinienie i odwołają się do braku zagrożenia a kobiety swoje zachowanie będą tłumaczyć niewiedzą i roztrzepaniem.

Podobne wiadomości:

Skoda Karoq - oficjalne odsłonięcie modelu

Skoda Karoq - oficjalne odsłonięcie modelu

Aktualności 2017-05-18

Skoda Karoq – znamy następcę Yeti

Skoda Karoq – znamy następcę Yeti

Premiery 2017-05-01

Po ośmiu latach kariery Skoda Yeti odchodzi na emeryturę, a w jej miejsce wskakuje następca – Karoq. Znamy już pierwsze szczegóły na temat przedstawiciela segmentu kompaktowych SUV-ów z Mlada Boleslav.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Po ośmiu latach przyszedł czas na następcę Skody Yeti. Nowy model zmienił się tak bardzo, że otrzymał nową nazwę - Karoq. Znamy już pierwsze szczegóły na temat kompaktowego SUV-a z Mlada Boleslav.