mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Kobiety i mężczyźni za kierownicą

Kobiety i mężczyźni za kierownicą

Każdego roku na polskich drogach rośnie ilość kobiet za kierownicą. W 2006 roku co 3 dorosła kobieta posiadała prawo jazdy kat. B. Dziś na 20 mln kierowców około 8.8 mln stanowią kobiety(44%), a 11.2 mln mężczyźni(56%) - dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Kobiety i mężczyźni za kierownicą
Najwięcej w Polsce jest kierowców posiadających prawo jazdy kat. B. Uprawnienia do kierowania pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3.5 tony (wyłączając motocykle i autobusy) ma 17.6 mln kierowców z czego 40% to kobiety.

Idąc dalej można zadać pytanie, która płeć jeździ bezpiecznie. Policyjne statystki przynoszą nam odpowiedź - to panowie byli sprawcami aż 74.1% wypadków. Kobiety zaś były odpowiedzialne za co 5. wypadek. Nawet wśród pieszych sprawców mężczyźni wiodą prym - 67.3% wypadków. Kobiety spowodowały 31.4% wypadków.

Statystyki policji pokazują również, że w co 25 wypadku spowodowanym przez kobiety mieliśmy do czynienia z 1 ofiarą śmiertelną. Jeśli odniesiemy to do mężczyzn to w co 11 wypadku ginęła 1 osoba. Statystki europejskie są podobne. W pojazdach ginęli najczęściej kierujący mężczyźni 56% a 17% stanowią pasażerowie. Kobiety za kierownicą stanowiły 13% ofiar wypadków, a pasażerki 14%.

Według badań Anny Zielińskiej z Instytutu Transportu Samochodowego 45 % kobiet martwi się kiedy ich bliscy podróżują samochodem. Z kolei inne ciekawe spostrzeżenia ma policja. Najczęstsze błędy popełniane przez panie to: zbyt wolna jazda, późne sygnalizowanie chęci zmiany pasa ruchu lub skrętu, asekuracyjne i zbyt wolne wykonywanie manewrów, potrzebę zaparkowania za wszelką cenę."Panom prędkość kojarzy się zdecydowanie z męskością i siłą. Co mówią statystyki? Mężczyźni zdecydowanie częściej łamią ograniczenia i limity, tylko 17 % je zawsze respektuje. U kobiet te statystyki wyglądają lepiej, u 27% prędkość wynikająca z przepisów jest prędkością, z którą się poruszają po drodze.” skomentował Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto Skoda.

Według badań TNS Pentor można określić z dużym prawdopodobieństwem jak będą zachowywać się przedstawiciele płci przy spotkaniu z Policją. Mężczyźni zbagatelizują przewinienie i odwołają się do braku zagrożenia a kobiety swoje zachowanie będą tłumaczyć niewiedzą i roztrzepaniem.

Podobne wiadomości:

Skoda Kodiaq Sportline – polskie ceny już dostępne

Skoda Kodiaq Sportline – polskie ceny już...

Aktualności 2017-11-15

Skoda stawia na młodych kierowców

Skoda stawia na młodych kierowców

Aktualności 2017-12-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.