Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Kobiety i starsi bardziej narażeni w wypadkach

Kobiety i starsi bardziej narażeni w wypadkach

Przeprowadzane testy zderzeniowe dowodzą, że producenci tworzą coraz bardziej bezpieczne samochody. Sporo w tym racji, jednak na publikowane wyniki powinniśmy patrzeć z pewną ostrożnością. Nie zawsze model z bardzo dobrym rezultatem, uchroni przed obrażeniami każdego w razie wypadku.

Kobiety i starsi bardziej narażeni w wypadkach
Przede wszystkim testy zderzeniowe przeprowadzane są w laboratoriach, w których panują ściśle określone warunki. Auta rozpędzane są do zaplanowanych prędkości, uderzane są dokładnie w wytypowane miejsca. Nie ma żadnych szans, żeby następnie w realnych warunkach w czasie wypadku uderzenie nastąpiło dokładnie w to samo miejsce i z taką samą siłą. I już samo to oznacza, że teoretycznie bezpieczniejszy samochód, uderzony inaczej może wypaść gorzej niż inny model, który w testach zderzeniowych uzyskał nieco gorszą ocenę.

Jest jeszcze druga kwestia, na którą uwagę zwraca ADAC. Chodzi o manekiny imitujące kierowcę oraz pasażera w czasie crash testów. Manekiny odzwierciedlają bowiem "typową" osobę, jaka może zasiąść czy to za kierownicą, czy na fotelu pasażera. Ważą 75 kilogramów i mierzą 175 cm wzrostu. To do osób o takich gabarytach dostosowane są poduszki powietrzne oraz pasy bezpieczeństwa. Dzieci, osoby starsze, a nawet kobiety znacznie bardziej są narażone na poważniejsze obrażenia w razie kolizji czołowej.

Specjaliści z ADAC przebadali 5 tys. poważnych wypadków pod względem obrażeń, jakie odniosły osoby zasiadające na przednich fotelach. Już na wstępie zwracają uwagę, że modele wyposażone w inteligentne systemy bezpieczeństwa biernego (pasy bezpieczeństwa i poduszki powietrzne) zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa podróżującym o różnym wzroście i wadze. Znaczne różnice w ochronie widać z kolei w tych autach, które nie są wyposażone w systemy najnowszych generacji.

Z najmniejszymi obrażeniami z wypadków wyszły osoby w przedziale wiekowym od 18 do 35 lat. Dla osób powyżej 55 roku życia, ryzyko poważnych ran wzrasta o 14 proc., dla osób powyżej 75 lat, to ryzyko jest już wyższe o 22 proc. U osób starszych spada odporność tkanki, organów oraz całego szkieletu kostnego. Także u młodszych osób, pomiędzy 12 a 18 rokiem życia, zauważalny był, o ok. 5 proc., wzrost poszkodowanych z poważniejszymi obrażeniami.

W przypadu kobiet duży udział, bo aż 62 proc., stanowią poważne obrażenia okoli klatki piersiowej. U mężczyzn odsetek z tego typu ranami jest niższy aż o 46 proc. Skąd aż tak wielka różnica? Wg ekspertów z ADAC wynika to w głównej mierze z tego, że kobiety zajmują pozycje znacznie bliżej kierownicy czy też przedniej poduszki pasażera. W obu przypadkach, przy eksplozji airbagów z początkową prędkością sięgającą nawet 300 km/h o poważne obrażenia wcale nie jest trudno.

Niestety, rosnąca liczba starszych kierowców oraz kobiet za kółkiem będzie przyczyniać się do różnic w skutkach wypadków. Dlatego wg ADAC niezbędne jest, aby producenci badali poziom ochrony zapewniany przez auto osobom o różnych gabarytach i następnie stosowali takie rozwiązania, które zapewnią bezpieczeństwo nie tylko dorosłym mężczyznom, ale także starszym, kobietom oraz dzieciom.

Podobne wiadomości:

Takata wymieni 40 mln poduszek

Takata wymieni 40 mln poduszek

Aktualności 2016-05-05

Obserwacja drogi - czy jej pilnujesz?

Obserwacja drogi - czy jej pilnujesz?

Bezpieczna jazda 2016-04-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień
Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień
Na początku września oddano do ruchu wiadukt na autostradzie A4 na odcinku od węzła Rzeszów Wschód do węzła Jarosław Zachód.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj