mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Kolejne katastrofalne crash-testy chińskiego auta

Kolejne katastrofalne crash-testy chińskiego auta

Kolejny test zderzeniowy chińskiego modelu i kolejny katastrofalny niemal wynik. Tym razem ADAC przetestowało według nowych  kryteriów średniej wielkości sedana Brilliance BS4. Końcowy rezultat - zero gwiazdek.

Kolejne katastrofalne crash-testy chińskiego auta
Brilliance BS4 jest trzecim autem z Chin, które poddane zostało testom zderzeniowym przez niemiecką organizację ADAC. Pierwszym chińskim modelem był terenowy Landwind, który w listopadzie 2005 roku nie uzyskał ani jednej gwiazdki. Tylko jedną gwiazdkę udało się uzyskać dwa lata później modelowi Brilliance BS6.

Najnowsze testy zderzeniowe BS4 zostały przeprowadzone już według nowych kryteriów Euro NCAP. Poza trzema dotychczasowymi częściami - ochrona dorosłych, dzieci oraz pieszych - osobno oceniana jest także obecność w aucie systemów zwiększających bezpieczeństwo. Auto w sumie dostaje jedną łączą ocenę, a nie jak dotychczas trzy oddzielne.

I właśnie te bardziej surowe kryteria spowodowały, że BS4 nie uzyskał nawet jednej gwiazdki, choć ogólny poziom bezpieczeństwa wzrósł w stosunku do modelu BS6. Gdyby model ten oceniany był według starych kryteriów, to BS4 mogłoby się cieszyć nawet z trzech gwiazdek. Decydujące okazało się jednak słabe wyposażenie samochodu, w tym przede wszystkim brak systemu ESP, ale również np. systemu przypominającego o zapięciu pasów bezpieczeństwa.

Systemy systemami, ale słabą ochronę podróżujących zapewnia przede wszystkim same nadwozie auta, które według ADAC spełnia kryteria bezpieczeństwa aut a końca lat dziewięćdziesiątych. Szczególnie niebezpieczne okazało się zderzenie czołowe (testy przy prędkości 64 km/h w odkształcalną przeszkodę). Ryzyko obrażeń stwarzają m.in. ostro zakończone części, które stanowią część deski rozdzielczej. Obrażenia stóp i kolan mogą spowodować pedały, które po zderzeniu przesunęły się znacznie do wnętrza kabiny. Spore ryzyko obrażeń jest także ze strony kierownicy i źle umiejscowionej poduszki powietrznej. Kierowca jest narażony na obrażenia klatki piersiowej a nawet głowy, która może uderzyć o koło kierownicy.

Nieco wyższy poziom bezpieczeństwa BS4 zapewnia przy zderzeniu bocznym. Sporych rozmiarów poduszka powietrzna minimalizuje ryzyko obrażeń głowy czy klatki piersiowej, choć wciąż narażone są okolice brzucha.

Choć widać wysiłki włożone przez Chińczyków w poprawę bezpieczeństwa, to jednak osiągnięty postęp w tej kwestii jest wciąż zbyt mały, by spełniać europejskie normy bezpieczeństwa. Według ADAC, aby auto spełniało choćby minimalne standardy, niezbędna jest poprawa stabilności kabiny, wzmocnienie progów, przednich słupków oraz podłogi.

Podobne wiadomości:

ADAC: Nie będzie współpracy z Brilliance

ADAC: Nie będzie współpracy z Brilliance

Aktualności 2007-06-22

Brilliance odda pieniądze

Brilliance odda pieniądze

Aktualności 2007-06-27

Komentuj:

~man 2009-04-05

w artykule napisali, że otrzymałby 3 gwiazdki tylko nie posiada różnych systemów bezpieczeństwa (ESP), a więc chyba nie aż tak źle jeśli chodzi o sztywność konstrukcji itp.

~w 2009-04-02

mozna je dopuscic do sprzedazy. kupi ten, kto chce ponosic wieksze ryzyko rekompensowane nizsza cena auta. ja jezdze autem z poczatku lat 90 i jakos nie rwe wlosow z tego powodu.

~wwil 2009-04-02

w tekscie było napisane " spełnia wymogi końca lat dziewiędziesiątych" i tu nasuwa się pytanie a jaki procent polaków jezdzi starymi autami pow. 10 lat?, które doczekałyby się równie miażdżącej oceny

~ChinaTown 2009-04-02

Chińskie auta, tak jak koreańskie i hinduskie są nic nie warte

~jasam 2009-04-02

Chińczycy przynajmniej coś tam próbują swojego produkować, a w Polsce posucha... Swoją drogą napisano, że auto spełnia standardy dla samochodów z końca lat dziewięćdziesiątych. Moim zdaniem to i tak niezły wynik patrząc na to, co jeździ np. po naszych drogach. A złośliwym chyba należy przypomnieć relikty polskiej motoryzacji, które w niemal niezmienionej formie produkowane były po ok. 30 lat z rzędu...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.