mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Kolejne pieniądze dla Seata

Kolejne pieniądze dla Seata

Koncern Volkswagen dodatkową kwotą 700 milionów euro wesprze podlegającą mu firmę-córkę - Seat. Pieniądze mają nie tylko rozwiązać problemy finansowe hiszpańskiej marki, ale także postawić ją na nowe tory rozwojowe tak, aby Seat ponownie stał się silnym graczem na europejskim, a może i światowym rynku.

Kolejne pieniądze dla Seata

Pokaźna kwota 700 milionów euro zdecydowanie wskrzesi hiszpańskiego producenta. Pieniądze trafią przede wszystkim na poprawę struktur produkcyjnych, które ostatnimi czasy notowały systematyczne straty pogłębiając kryzys marki. Konsekwencją słabej formy Hiszpanów były między innymi zwolnienia 1350 pracowników z fabryki w Martorell, które zdecydowanie pogorszyły sytuację pomiędzy szefostwem, a właśnie pracownikami.

W skutek tej decyzji przeprowadzono strajki. Pierwszego dnia grudnia ma zostać także wstrzymana praca na symboliczne 24 godziny. Podobne incydenty miały miejsce już 10 listopada, kiedy to także z uwagi na próby ograniczenia zatrudnienia od taśm produkcyjnych na jeden dzień odeszło około 15 tys. pracowników.

Seat tłumaczy zwolnienia słabą kondycją finansową i efektami sprzedaży nowych aut. A tutaj zdecydowanie widać dramatyczny spadek. Jeszcze w 2000 roku Seat produkował 516 000 egzemlparzy rocznie. W tym roku udało się już tylko 390 000. Dlatego też szefowie hiszpańskiej marki początkowo proponowali pracownikom zawieszenie 1 400 miejsc pracy oraz obniżenie stawek i czasu pracy o 10%. Kiedy związki zawodowe odrzuciły tą propozycję, Seat postanowił całkowicie zlikwidować te sektory.

Po zaostrzeniu się sytuacji, głos w tej sprawie zabrał matczyny koncern VW. Szefowie producenta z Wolfsburga postanowili wspomóc Seata tym samym pokazując, że Volkswagen poważnie wierzy w przyszłość Hiszpanów i powrót do wyników finansowych sprzed lat. Łącznie na reanimację Seata zostanie wydanych około 2 miliardy euro.

Czytaj także:

Kieszonkowe dla Seata 2005-11-08

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando