mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Kolejne zwolnienia w Starachowicach?

Kolejne zwolnienia w Starachowicach?

Związki zawodowe działające w fabryce MAN-a w Starachowicach obawiają się kolejnych redukcji etatów. Jeszcze nie zakończyły się prowadzone od grudnia ubiegłego roku zwolnienia grupowe, jednak już wiadomo, że plany produkcyjne na 2009 rok zostały drastycznie zmniejszone.

Kolejne zwolnienia w Starachowicach?
W dalszym ciągu trwają zwolnienia grupowe w starachowickiej fabryce należącej do niemieckiego koncernu MAN. Niestety wygląda na to, że redukcje etatów na tym się nie zakończą. Jak informują związki zawodowe działające w fabryce, w ostatnich dniach ubiegłego roku, plany produkcyjne sektora ciężarówek na rok 2009 zostały drastycznie zmniejszone. W związku z tym zatrudnienie jest w dalszym ciągu za duże. W wydziale produkcji wiązek elektrycznych jest za dużo o 150 osób, a w wydziale obróbki mechanicznej o 40 osób.

Zarząd firmy zaproponował dwa sposoby rozwiązania tego problemu, zwolnienie nadwyżki pracowników lub obniżenie wymiaru czasu pracy, a co za tym idzie obniżenie płacy. Związki zawodowe nie wyraziły zgody na obydwie propozycje i zaapelowały do pracodawcy o wprowadzenie innych, mniej dotkliwych dla pracowników rozwiązań. Kolejną sprawą, z którą muszą sobie poradzić wydziały produkujące na potrzeby działu ciężarówek, to dostosowanie się do czasu pracy w niemieckich zakładach MAN-a, w których zaplanowano trzy dwutygodniowe przerwy w produkcji w pierwszym półroczu 2009 roku.

W tej chwili wiadomo, że część pracowników wydziału obróbki mechanicznej zostanie przeniesionych do wydziałów produkujących autobusy. Jeżeli chodzi o wydział produkcji wiązek elektrycznych to decyzje, co do czasu pracy i nadmiaru pracowników, podejmie nowy pracodawca, czyli firma PKC Group, która od 1 stycznia 2009 roku przejęła wydział i przekształciła go w samodzielny zakład PKC Group Poland Sp. z o.o. Niestety jest oczywiste, że nowy inwestor musi się dostosować do planów produkcyjnych MAN-a.

Całkowicie inna sytuacja jest w wydziałach autobusowych. Zamówienia, jakie firma posiada pozwalają przypuszczać, że prawdopodobnie do końca 2009 roku nie wystąpią problemy z brakiem pracy dla zatrudnionych w tych wydziałach pracowników.

Podobne wiadomości:

Volkswagen zmniejsza produkcję Passata

Volkswagen zmniejsza produkcję Passata

Aktualności 2016-08-17

Czy Volkswagen sprzeda swoje marki?

Czy Volkswagen sprzeda swoje marki?

Aktualności 2016-02-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.