mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Kolejne zwolnienia w Starachowicach?

Kolejne zwolnienia w Starachowicach?

Związki zawodowe działające w fabryce MAN-a w Starachowicach obawiają się kolejnych redukcji etatów. Jeszcze nie zakończyły się prowadzone od grudnia ubiegłego roku zwolnienia grupowe, jednak już wiadomo, że plany produkcyjne na 2009 rok zostały drastycznie zmniejszone.

Kolejne zwolnienia w Starachowicach?
W dalszym ciągu trwają zwolnienia grupowe w starachowickiej fabryce należącej do niemieckiego koncernu MAN. Niestety wygląda na to, że redukcje etatów na tym się nie zakończą. Jak informują związki zawodowe działające w fabryce, w ostatnich dniach ubiegłego roku, plany produkcyjne sektora ciężarówek na rok 2009 zostały drastycznie zmniejszone. W związku z tym zatrudnienie jest w dalszym ciągu za duże. W wydziale produkcji wiązek elektrycznych jest za dużo o 150 osób, a w wydziale obróbki mechanicznej o 40 osób.

Zarząd firmy zaproponował dwa sposoby rozwiązania tego problemu, zwolnienie nadwyżki pracowników lub obniżenie wymiaru czasu pracy, a co za tym idzie obniżenie płacy. Związki zawodowe nie wyraziły zgody na obydwie propozycje i zaapelowały do pracodawcy o wprowadzenie innych, mniej dotkliwych dla pracowników rozwiązań. Kolejną sprawą, z którą muszą sobie poradzić wydziały produkujące na potrzeby działu ciężarówek, to dostosowanie się do czasu pracy w niemieckich zakładach MAN-a, w których zaplanowano trzy dwutygodniowe przerwy w produkcji w pierwszym półroczu 2009 roku.

W tej chwili wiadomo, że część pracowników wydziału obróbki mechanicznej zostanie przeniesionych do wydziałów produkujących autobusy. Jeżeli chodzi o wydział produkcji wiązek elektrycznych to decyzje, co do czasu pracy i nadmiaru pracowników, podejmie nowy pracodawca, czyli firma PKC Group, która od 1 stycznia 2009 roku przejęła wydział i przekształciła go w samodzielny zakład PKC Group Poland Sp. z o.o. Niestety jest oczywiste, że nowy inwestor musi się dostosować do planów produkcyjnych MAN-a.

Całkowicie inna sytuacja jest w wydziałach autobusowych. Zamówienia, jakie firma posiada pozwalają przypuszczać, że prawdopodobnie do końca 2009 roku nie wystąpią problemy z brakiem pracy dla zatrudnionych w tych wydziałach pracowników.

Podobne wiadomości:

Rusza produkcja nowego VW Tiguana

Rusza produkcja nowego VW Tiguana

Aktualności 2016-01-11

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

Aktualności 2016-08-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.