mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Kolejny odcinek A4 oddany do użytku

Kolejny odcinek A4 oddany do użytku

W ubiegłym tygodniu otwarty został prawie 16-kilometrowy odcinek autostrady A4 z Chorzowa do Sośnicy. Tym samym połączenie autostradowe Wrocławia z Krakowem jest już niemal zakończone.

Budowa tej części autostrady, liczącej dokładnie 15,7 km, trwała prawie 2,5 roku. Połączenie węzła Batorego w Chorzowie z Sośnicą pod Gliwicami kosztowało łącznie 134,5 mln euro – czyli ponad 34 mln zł za kilometr. Utrudnienia w pracach budowlanych, a tym samym zwiększony koszt końcowy wynikał z tego, iż trasa autostrady wiodła przez obszary eksploatacji górniczej.

Zadanie zostało wykonane, jak podała do wiadomości Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, w dwóch oddzielnych kontraktach. Pierwszą część od węzła Batorego do węzła Wirek, długości 6,2 km, wykonały spółki PRInż S.A.-Holding, Skanska i WPRD, a drugą część od węzła Wirek do węzła Sośnice (9,5 km) firmy Strabag i Kirchner. W ramach prac, oprócz dwóch jezdni po trzy pasy ruchu z pasami awaryjnymi i pasem zieleni o szerokości 5 m, wykonano również węzły Wirek w Rudzie Śląskiej oraz Wspólna w Zabrzu. Powstało też 17 obiektów mostowych, 8,4 km ekranów akustycznych oraz inne urządzenia infrastruktury.

Do końca roku ten odcinek autostrady, podobnie jak część z Gliwic do Wrocławia, będą bezpłatne. Jednak prowadzone są już negocjacje w sprawie udzielenia koncesji na pobieranie opłat z tytułu przejazdu tymi odcinkami. Wg nieoficjalnych źródeł cena za przejazd samochodem osobowym z Wrocławia do Krakowa ma kosztować nawet 30 zł.

Ostatni odcinek, który połączy już autostradę A4, od Sośnicy do Kleszczowa ma być ukończony w październiku tego roku. Ta 20-kilometrowa część A4 będzie jednocześnie obwodnicą Gliwic

W tym roku do użytku oddanych ma zostać ok. 120 km nowych autostrad, a w ciągu najbliższych ośmiu lat w sumie 1,5 tys. kilometrów.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota sprzedała więcej aut niż Volkswagen
Toyota sprzedała więcej aut niż Volkswagen
Wygląda na to, że afera Dieselgate nie zaszkodziła Volkswagenowi. Niemiecki koncern zajął pierwsze miejsce pod względem globalnej sprzedaży samochodów w 2016 roku, wyprzedzając największego konkurenta - Toyotę.
Nowy Citroen C3 Nowy Citroen C3