mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Kolejny protest przeciwko zbyt taniemu paliwu

Kolejny protest przeciwko zbyt taniemu paliwu

Na początku września informowaliśmy o apelu, jaki wystosowała Polska Izba Paliw Płynnych przeciwko nieuczciwym praktykom stosowanym przez PKN Orlen i Grupę Lotos, a dotyczących utrzymywania niskich cen paliw na swoich stacjach przez oba te koncerny. Z podobnym pismem do Ministra Gospodarki wystąpiło też Stowarzyszenie Niezależnych Operatorów Stacji Paliw, w których to członków najbardziej uderzyły obniżki cen.

Kolejny protest przeciwko zbyt taniemu paliwu
Takie posunięcie rodzimych koncernów, zupełnie oderwane od realiów rynkowych, spowodowało spadek marży na stacjach do rekordowo niskich poziomów. Sytuacja dla właścicieli stacji niezależnych, patronackich czy też franczyzowych nie tylko stała się ale jest wręcz dramatyczna - pisze prezes stowarzyszenia, Marek Pietrzak.

Lotos podkreślił, że na decyzje o obniżce cen na stacjach wpływ miała nie tylko spadająca cena ropy w ostatnim czasie, ale również "aspekt społeczny". "Trzeba go także brać pod uwagę. Nikt nie jest zadowolony, jeśli musi tankować po 5 zł za litr" – stwierdzono. „Ceny benzyny i oleju powinny utrzymać się poniżej 5 zł także we wrześniu i  jeśli nic się nie zmieni, to powinna cena paliw  utrzymać się na obecnym poziomie, nawet z tendencją na obniżenie" – zaznaczono dalej w Lotosie.

Jeśli tak jest fajnie, to dlaczego Lotos, a w ślad za nim Orlen nie obniżyły stosownie swych cen hurtowych - zastanawia się Marek Pietrzak. - Widać koncerny stały się Janosikami kosztem niezależnych właścicieli stacji.

Groteski wszystkiemu dodaje fakt, że np. 8 września trzeba było dokonywać rezerwacji paliwa w Lotosie. Niezależni, nie dość że drogo, to muszą się też prosić o paliwo. I tak, 1 września nie było dla nich paliwa na bazach Boronów, Gutkowo, Lublin, Sławno i Nowa Sól. Koncerny zamrażając na swych stacjach niski poziom cen detalicznych paliw i powodując jednoczesne wzrosty cen hurtowych wykorzystały swą pozycję monopolistyczną do nieuczciwej i brutalnej walki o rynek. Widmo masowego bankructwa wśród niezależnych stacji paliw jeszcze nigdy nie było tak realne. Niezależni właściciele są skrajnie wyczerpani  finansowo i psychicznie.

W świetle przedstawionych faktów niezależni właściciele stacji paliw żądają m.in.
- natychmiastowego zaprzestania powyższych praktyk mających znamiona zmowy cenowej,
- godnego traktowania,
- równego dostępu do produktów paliwowych oraz
- zaprzestania stosowania praktyk monopolistycznych.

Choć małymi czy średnimi, to my też jesteśmy przedsiębiorcami. Z pracy na naszych stacjach utrzymuje się spora rzesza pracowników, nasze rodziny i my sami. Jest nas ok. 3000. Nasz upadek nie będzie tylko naszym osobistym upadkiem.  Odczuje to na pewno i Skarb Państwa - czytamy na końcu apelu Stowarzyszenia Niezależnych Operatorów Stacji Paliw.

Podobne wiadomości:

Będą podwyżki cen paliw

Będą podwyżki cen paliw

Finanse i prawo 2016-02-10

Traficar na kolejnych stacjach Orlen

Traficar na kolejnych stacjach Orlen

Aktualności 2017-10-03

Komentuj:

marko1 2011-09-22

Ja też bym zaprotestował. I w świetle przedstawionych faktów niezależni właściciele samochodów żądamy m.in. - natychmiastowego obniżenia cen paliw, - godnego traktowania - zaprzestania stosowania praktyk monopolistycznych przez stacje paliw, jeden kraj jedna cena paliw. A co.

~lobuzbodzio 2011-09-22

I tak winno być niech lepiej piszą o obniżenie akcyzy. Jak cena baryłki w dół to nie obniżają cen bo mają stare zaqpasy a jak cena baryłki w górę to już podwyżka bo zapasów pewnie tych tanich nie mają już. Ale ból drożej kupują, a co my mamy powiedzieć jak towar kupujemy drożej w hurtowniach jak 1 szt stoii w markecie.

~Michał 2011-09-22

Polubiłem Lotos i Orlen .... jak ja ich lubie :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando