mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Komórka za kierownicą

Komórka za kierownicą

Mandaty nie tylko w Polsce

Nie tylko w naszym kraju obowiązują kary za rozmawianie przez telefon komórkowy podczas prowadzenia samochodu. Prawie w całej Europie komórka za kierownicą jest zabroniona. Tylko nieliczne kraje mają jednak ustaloną dokładną kwotę mandatu za to przewinienie, z reguły podana jest tylko zalecana dolna granica kary pieniężnej.

Nawet w krajach, gdzie nie ma wyraźnego zakazu używania komórki w trakcie prowadzenia auta, można zostać pociągniętym do odpowiedzialności karnej, jeśli spowoduje się wypadek..

W zależności od kraju przepisy mogą się nieco różnić. Zwykle można prowadzić rozmowy telefoniczne przy użyciu zestawu glośnomówiącego.

W najbliższych miesiącach można się spodziewać wprowadzenia oficjalnego zakazu w Holandii. Poza tym do tej pory sprawa ta nie jest jeszcze prawnie uregulowana w Szwecji, Finlandii oraz Wielkiej Brytanii.

Przed zagranicznym wyjazdem dobrze się zatem zorientować w obowiązujących w tym obcym kraju przepisach.

W każdym razie zdecydowanie lepiej i na pewno bezpieczniej zrezygnować z rozmów telefonicznych, podczas gdy kieruje się pojazdem.

Poniżej przykładowe mandaty jakimi możemy zostać obciążeni w krajach europejskich, gdy policja zauważy jak rozmawiamy przez komórkę podczas jazdy.

Belgia - od 25 EUR

Niemcy – 30 EUR

Francja – 22 EUR

Włochy – od 32 EUR

Irlandia – brak zakazu

Luksemburg - do 47 EUR

Holandia – brak zakazu

Austria – od 21 EUR

Portugalia – od 25 EUR

Hiszpania – do 91 EUR

Dania - 67 EUR (500 dkr)

Wielka Brytania – brak zakazu

Norwegia – 64 EUR (500 NKr)

Szwecja – 67 EUR (100 sfr)

Słowacja – 36E UR (1500S k)

Słowenia – 45 EUR (10000 SIT)

Czechy – od 31 EUR (1000Kc)

Węgry – 125 EUR (30000 Ft)

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
W tym roku po raz 25. oddajecie swoje głosy na ulubione samochody, a my jak co roku jednej osobie wręczymy nagrodę główną ? nowe Subaru XV!