mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Komunikacja auto-sygnalizator

Komunikacja auto-sygnalizator

Od 2013 roku samochody w Europie będą miały możliwość wymiany informacji z sygnalizatorami świetlnymi. Komunikacja umożliwi ostrzeganie kierowców o występujących utrudnieniach na trasie w postaci korków lub też nadjeżdżającym pojeździe uprzywilejowanym.

Komunikacja auto-sygnalizator
Zmiana sygnalizatorów świetlnych na nowe „inteligentne światła” mogłaby być pożyteczna także w przypadku regulowania ruchu podczas przejazdu pojazdu uprzywilejowanego. Sygnalizatory wyposażone byłyby w odpowiednie instrumenty reagujące na dźwięk syreny, dostosowując przepływ ruchu tak aby przejazd karetki czy radiowozu był sprawniejszy.

Dwa lata po wprowadzeniu nowych sygnalizatorów ma zostać wprowadzony system wymiany informacji bezpośrednio pomiędzy samochodami. Według ekspertów nowy system może doskonale sprawdzić się w przypadku awarii jednego z pojazdów. Kierowca takiego samochodu może szybko ostrzec innych uczestników ruchu minimalizując zagrożenie kolizji.

System umożliwi wysyłanie informacji także o konkretnych atmosferycznych i drogowych występujących na określonych odcinkach trasy, ostrzegając kierujących o oblodzeniu nawierzchni lub aquaplaningu w momencie gdy w jednym z pojazdów uaktywni się system ABS reagujący na zmianę przyczepności samochodu.

Czytaj także:

Bezpieczeństwo w nowym wymiarze 2007-01-05

Auto z "szóstym zmysłem" 2006-12-19

Komunikacja "między-samochodowa" 2006-12-08

Podobne wiadomości:

Komunikacja

Komunikacja "między-samochodowa"

Technika 2006-12-08

Auto z 'szóstym zmysłem'

Auto z 'szóstym zmysłem'

Technika 2006-12-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando