mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Koncept sprzed lat

Koncept sprzed lat

Cechą charakterystyczną największych targów motoryzacyjnych są m.in. pojazdy koncepcyjne, które bądź to stanowią bezpośrednią zapowiedź nowego modelu, bądź też prezentują bliżej nieokreśloną nową linię stylistyczną marki. Nie wszystkie jednak miały możliwość ujrzeć światło dzienne.

Koncept sprzed lat
Skoda Ahoj! to niezwykle ciekawy pojazd koncepcyjny, który nie tylko nigdy nie doczekał się produkcji seryjnej, ale również nie został zaprezentowany podczas żadnej wystawy samochodowej. Bez wątpienia był jednym z najoryginalniejszych współczesnych pojazdów koncepcyjnych marki.

Od wielu lat inżynierowie Skody tworzą dziesiątki ciekawych prototypów. Niektóre z nich są podstawą do rozpoczęcia produkcji seryjnej, inne nie. O ile konstrukcje poprzedzające bezpośrednio modele seryjne takie jak Popular, 440, 1000MB, 105-130 czy Favorit, są powszechnie znane, o tyle informacje na temat Skody Ahoj! nie zostały szeroko rozpowszechnione.

Skoda Ahoj! powstała w latach 2001-2002 pod kierownictwem ówczesnego głównego projektanta marki, Thomasa Ingenlatha. Nadwozie wsparto na płycie podłogowej Fabii pierwszej generacji. Z założenia prototyp Ahoj! miała być pojazdem dla młodych ludzi, idealnym towarzyszem spędzania wolnego czasu. Rozważano odmianę typowo miejską i "off-roadową", która świetnie miała radzić sobie również podczas terenowej jazdy po bezdrożach.

Wiele rozwiązań, które zastosowano w ówczesnym projekcie może zaskoczyć i dziś - modularna tablica przyrządów mieszcząca w sobie niemałą ilość sprzętu turystycznego, sposoby dostępu do przestrzeni bagażowej i możliwości jej kształtowania, czy wreszcie wymienne całe panele nadwozia, umożliwiające łatwą i tanią budowę wersji pochodnych.

Błękitną makietę pojazdu zaprezentowano publicznie w kilku miejscach, w sezonie 2002. Do dziś zachowano sporo dokumentów związanych z projektem Ahoj!

Ponieważ już wkrótce rozpoczną się targi we Frankfurcie, zastanawiamy się, czy aby Skoda nie zamierza wskrzesić tego modelu. Kto wie...
Zobacz koniecznie: Wszystko o Skoda
Tematy w artykule: Skoda koncepty

Podobne wiadomości:

Elektryczna Skoda w 2020 roku

Elektryczna Skoda w 2020 roku

Aktualności 2017-11-20

Skoda Kodiaq Sportline – polskie ceny już dostępne

Skoda Kodiaq Sportline – polskie ceny już...

Aktualności 2017-11-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.