Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Koncept sprzed lat

Koncept sprzed lat

Cechą charakterystyczną największych targów motoryzacyjnych są m.in. pojazdy koncepcyjne, które bądź to stanowią bezpośrednią zapowiedź nowego modelu, bądź też prezentują bliżej nieokreśloną nową linię stylistyczną marki. Nie wszystkie jednak miały możliwość ujrzeć światło dzienne.

Koncept sprzed lat
Skoda Ahoj! to niezwykle ciekawy pojazd koncepcyjny, który nie tylko nigdy nie doczekał się produkcji seryjnej, ale również nie został zaprezentowany podczas żadnej wystawy samochodowej. Bez wątpienia był jednym z najoryginalniejszych współczesnych pojazdów koncepcyjnych marki.

Od wielu lat inżynierowie Skody tworzą dziesiątki ciekawych prototypów. Niektóre z nich są podstawą do rozpoczęcia produkcji seryjnej, inne nie. O ile konstrukcje poprzedzające bezpośrednio modele seryjne takie jak Popular, 440, 1000MB, 105-130 czy Favorit, są powszechnie znane, o tyle informacje na temat Skody Ahoj! nie zostały szeroko rozpowszechnione.

Skoda Ahoj! powstała w latach 2001-2002 pod kierownictwem ówczesnego głównego projektanta marki, Thomasa Ingenlatha. Nadwozie wsparto na płycie podłogowej Fabii pierwszej generacji. Z założenia prototyp Ahoj! miała być pojazdem dla młodych ludzi, idealnym towarzyszem spędzania wolnego czasu. Rozważano odmianę typowo miejską i "off-roadową", która świetnie miała radzić sobie również podczas terenowej jazdy po bezdrożach.

Wiele rozwiązań, które zastosowano w ówczesnym projekcie może zaskoczyć i dziś - modularna tablica przyrządów mieszcząca w sobie niemałą ilość sprzętu turystycznego, sposoby dostępu do przestrzeni bagażowej i możliwości jej kształtowania, czy wreszcie wymienne całe panele nadwozia, umożliwiające łatwą i tanią budowę wersji pochodnych.

Błękitną makietę pojazdu zaprezentowano publicznie w kilku miejscach, w sezonie 2002. Do dziś zachowano sporo dokumentów związanych z projektem Ahoj!

Ponieważ już wkrótce rozpoczną się targi we Frankfurcie, zastanawiamy się, czy aby Skoda nie zamierza wskrzesić tego modelu. Kto wie...
Zobacz koniecznie: Wszystko o Skoda
Tematy w artykule: Skoda koncepty

Podobne wiadomości:

Skoda Kodiaq - wystartowała produkcja!

Skoda Kodiaq - wystartowała produkcja!

Aktualności 2016-10-20

Skoda pokazuje siłę na rajdzie Hiszpanii

Skoda pokazuje siłę na rajdzie Hiszpanii

Aktualności 2016-10-14

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Tesla Model S P100D - najszybsze auto, które możesz kupić
Tesla Model S P100D - najszybsze auto, które możesz kupić
Amerykańska Tesla przedstawia Model S z oznaczeniem P100D to obecnie najszybsze auto produkowane seryjnie, które można kupić. P100D przyspiesza do 100 km/h szybciej niż np. Lamborghini Centenario.