mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Koncern FCA mieszał przy spalinach?

Koncern FCA mieszał przy spalinach?

Afera "Dieselgate" zatacza coraz szersze kręgi. Pod koniec zeszłego tygodnia amerykańska agencja ds. ochrony środowiska oskarżyła koncern FCA o wykorzystywanie podobnych rozwiązań jak Volkswagen. Sprawa może dotyczyć nawet 100 tys. samochodów sprzedawanych na terenie USA.

Koncern FCA mieszał przy spalinach?

Skandal z zaniżaniem emisji spalin dotyka kolejnej marki po Volkswagenie. Kilka dni temu media za wielką wodą poinformowały, że agencja EPA oskarża koncern Fiat Chrysler Automobiles o stosowanie podobnych rozwiązań jak Grupa Volkswagen. Celem było sztuczne zaniżanie emisji szkodliwych substancji podczas testów. Oskarżenie dotyczy samochodów sprzedawanych po 2014 roku, a konkretnie Jeepa Gran Cherokee oraz Dodge`a RAM 1500.

Włoskie ministerstwo transportu poinformowało, że samochody o których wspomina amerykańska agencja nie są dostępne ani homologowane we Włoszech. To oznacza, że nie są też dostępne w innych krajach Starego Kontynentu.  Amerykanie mają zastrzeżenia pod adresem sinika Diesla oraz zastosowanego tam oprogramowania.

Przedstawiciele FCA wydali oświadczenie, w którym wyrazili rozczarowanie podejrzeniami EPA w kwestii legalności oprogramowania sterującego pracą trzylitrowych jednostek wysokoprężnych. Menedżerowie amerykańsko-włoskiego koncernu potwierdzają chęć współpracy z EPA przy wyjaśnianiu wszelkich kwestii. Producent samochodów podkreśla, że jego zdaniem w wymienionych pojazdach nie są stosowane rozwiązania niezgodne z prawem.

Szef koncernu, Sergio Marchionne jest zdenerwowany sposobem komunikacji z EPA. Poinformował, że wielokrotnie wyrażał chęć współpracy z EPA w dużo bardziej efektywny sposób niż wymiana oskarżeń.
Konsekwencją oskarżeń wystosowanych przez EPA jest spadek cen akcji koncernu FCA. Wpływa na to ewentualna maksymalna kara jaka może zostać nałożona na koncern, wynosząca 4,6 mld dolarów.


Podobne wiadomości:

Fiat Tipo S-Design już w polskich salonach

Fiat Tipo S-Design już w polskich salonach

Aktualności 2017-08-30

Fiat Panda - wyprodukowano milion egzemplarzy

Fiat Panda - wyprodukowano milion egzemplarzy

Aktualności 2017-11-20

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
W tym roku po raz 25. oddajecie swoje głosy na ulubione samochody, a my jak co roku jednej osobie wręczymy nagrodę główną ? nowe Subaru XV!