mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Koncerny nie zneutralizują akcyzy

Koncerny nie zneutralizują akcyzy

Decyzja o podniesieniu akcyzy na paliwo zapadnie dziś lub najpóźniej w poniedziałek. Już we wtorek rząd ma zatwierdzić nowy budżet. Tymczasem z wczorajszych rozmów z koncernami paliwowymi jasno wynika: Orlen i Lotos przerzucą akcyzę na klientów.

Koncerny nie zneutralizują akcyzy

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi podejrzenia dotyczące wykorzystania obniżki akcyzy przez sprzedawców detalicznych.

Rząd realnie nie może mieć wpływu na decyzje producentów o realizowanych marżach. Wpływ na zarządzanie może wynikać tylko z uprawnień właścicielskich Skarbu Państwa. Na radykalne zmiany jednak nie można liczyć, wszak koncerny, jeśli działają w myśl zasad konkurencji (a naruszenia tych zasad się nie doszukano) mają realizować interes spółki, a nie społeczny. Ingerencja w wolny rynek mogłaby okazać się niebezpieczna. Minister Skarbu stwierdził, że „Nie będzie ręcznego sterowania marżami”.

Wobec tego podwyżka cen benzyny wydaje się być nieuchronna. Co prawda ostateczna decyzja co do podwyżki akcyzy nie została jeszcze podjęta, ale wątpliwe wydaje się jakoby rząd znalazł inne źródło zasileń budżetu na potrzeby programu socjalnego. Możemy się spodziewać wzrostu ceny benzyny od początku roku o 20-25 groszy na litrze. Oczywiście zależy to także od cen na rynkach światowych, które obecnie notują nieznaczny spadek. Z drugiej zaś strony silne mrozy mogą spowodować konieczność oferowania droższego paliwa.

Dowiedz się więcej:

Będzie wyższa akcyza?! 2005-11-22


Podobne wiadomości:

Będzie wyższa akcyza?!

Będzie wyższa akcyza?!

Finanse i prawo 2005-11-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.