mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Koniec Dodge Journey w Europie

Koniec Dodge Journey w Europie

Grupa Chryslera postanowiła zaprzestać sprzedaż Dodge Journey'a w Europie. Jednak nie będzie to całkowite wycofanie z rynku - koncern ma zamiar sprzedawać auto pod marką Fiat.

Koniec Dodge Journey w Europie
Fiatowska wersja ma nazywać się Freemont - tak przynajmniej twierdzą źródła blisko powiązane z całą sprawą. Taki zabieg jest jednym z głównych założeń planu Sergio Marchionne, szefa Fiat-Chrysler, który ma zamiar obniżyć koszty produkcji i rozwoju nowych modeli oraz zwiększyć produkcję swoich zakładów poprzez krzyżowanie różnych modeli między Fiatem a Chryslerem. Włoski producent chce pokazać samochód na targach genewskich w marcu, a wprowadzić do sprzedaży w czerwcu.

Chrysler rozpoczął w Europie sprzedaż modelu Journey w 2008 roku. W pierwszych 10 miesiącach europejskie słupki sprzedaży w porównaniu z amerykańskimi obniżyły się o 20%, wg brytyjskiej organizacji badania rynku JATO Dynamics.

Freemont będzie wyposażony we fiatowski 170 konny diesel 2.0, który będzie pierwszym silnikiem włoskiego producenta, zaaplikowanym w chryslerowskim samochodzie. Obecny Journey ma 140 konnego, dwulitrowego diesla od Volkswagena. Freemont zastąpi model Ulysse, czyli jedynego vana w ofercie Fiata. Jego sprzedaż w ostatnim roku wyniosła 1.956 sztuk, co zmusiło Fiata do wycofania go z produkcji w tym miesiącu.

Fiat liczy na dużo większą sprzedaż Freemonta niż Ulysse, ponieważ nowe auto będzie oferowało napęd na wszystkie koła, czego drugi nie miał. Fiatowski odpowiednik będzie mocniejszy od Journey'a o 30 koni mechanicznych i będzie sprzedawany u pięciu tysięcy dealerów Fiata w całej Europie, co stanowi dużo większa sieć sprzedaży, niż ta Chryslera.

W ostatnim roku Dodge sprzedał 8,395 sztuk modelu Journey, czyli o 62% więcej niż w 2008, co plasowało go na szóstym miejscu w gronie vanów w Europie, zaraz po Fordzie S-Maxie i Galaxy - pierwszy z nich sprzedał się w 2009 roku w ilości 42.991, a drugi w 26.103 sztuk.

Podobne wiadomości:

Nissan Micra Bose Personal Edition

Nissan Micra Bose Personal Edition

Premiery 2017-03-11

Bose, to jeden z liderów na rynku zestawów audio. Nissan wraz z Bose zaprezentował specjalną edycję modelu Micra. 

Toyota Yaris GRMN - 210 KM w maluchu

Toyota Yaris GRMN - 210 KM w maluchu

Aktualności 2017-02-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Po ośmiu latach przyszedł czas na następcę Skody Yeti. Nowy model zmienił się tak bardzo, że otrzymał nową nazwę - Karoq. Znamy już pierwsze szczegóły na temat kompaktowego SUV-a z Mlada Boleslav.