mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Koniec Dodge Journey w Europie

Koniec Dodge Journey w Europie

Grupa Chryslera postanowiła zaprzestać sprzedaż Dodge Journey'a w Europie. Jednak nie będzie to całkowite wycofanie z rynku - koncern ma zamiar sprzedawać auto pod marką Fiat.

Koniec Dodge Journey w Europie
Fiatowska wersja ma nazywać się Freemont - tak przynajmniej twierdzą źródła blisko powiązane z całą sprawą. Taki zabieg jest jednym z głównych założeń planu Sergio Marchionne, szefa Fiat-Chrysler, który ma zamiar obniżyć koszty produkcji i rozwoju nowych modeli oraz zwiększyć produkcję swoich zakładów poprzez krzyżowanie różnych modeli między Fiatem a Chryslerem. Włoski producent chce pokazać samochód na targach genewskich w marcu, a wprowadzić do sprzedaży w czerwcu.

Chrysler rozpoczął w Europie sprzedaż modelu Journey w 2008 roku. W pierwszych 10 miesiącach europejskie słupki sprzedaży w porównaniu z amerykańskimi obniżyły się o 20%, wg brytyjskiej organizacji badania rynku JATO Dynamics.

Freemont będzie wyposażony we fiatowski 170 konny diesel 2.0, który będzie pierwszym silnikiem włoskiego producenta, zaaplikowanym w chryslerowskim samochodzie. Obecny Journey ma 140 konnego, dwulitrowego diesla od Volkswagena. Freemont zastąpi model Ulysse, czyli jedynego vana w ofercie Fiata. Jego sprzedaż w ostatnim roku wyniosła 1.956 sztuk, co zmusiło Fiata do wycofania go z produkcji w tym miesiącu.

Fiat liczy na dużo większą sprzedaż Freemonta niż Ulysse, ponieważ nowe auto będzie oferowało napęd na wszystkie koła, czego drugi nie miał. Fiatowski odpowiednik będzie mocniejszy od Journey'a o 30 koni mechanicznych i będzie sprzedawany u pięciu tysięcy dealerów Fiata w całej Europie, co stanowi dużo większa sieć sprzedaży, niż ta Chryslera.

W ostatnim roku Dodge sprzedał 8,395 sztuk modelu Journey, czyli o 62% więcej niż w 2008, co plasowało go na szóstym miejscu w gronie vanów w Europie, zaraz po Fordzie S-Maxie i Galaxy - pierwszy z nich sprzedał się w 2009 roku w ilości 42.991, a drugi w 26.103 sztuk.

Podobne wiadomości:

FCA wzywa do serwisu 1,3 mln samochodów

FCA wzywa do serwisu 1,3 mln samochodów

Aktualności 2017-07-18

Maluch Toma Hanksa jest już gotowy

Maluch Toma Hanksa jest już gotowy

Aktualności 2017-07-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie
Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie
Polscy kierowcy potrafią już jeździć na suwak, ale bardzo rzadko potrafią sprawnie utworzyć tzw. korytarz ratunkowy, dzięki któremu karetka pogotowia może skrócić czas dotarcia do poszkodowanych nawet o 8 minut. Za niestosowanie tej zasady będzie można dostać mandat - nawet do 900 zł.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech