mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Koniec sadzenia drzew przy drogach - Trybunał orzekł

Koniec sadzenia drzew przy drogach - Trybunał orzekł

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że sadzenie drzew przy drogach, w miejscu wcześniej wyciętych może okazać się niebezpieczne. Szykują się zmiany w przepisach.

Koniec sadzenia drzew przy drogach - Trybunał orzekł

Do tej pory jeśli właściciel zieleni z pasem drogowym chciał wyciąć drzewa, musiał zasadzić w pobliżu taką samą ilość nowych drzew. W praktyce bywało tak, że samorządy nakazywały nasadzenie w pasie drogowym np. trzykrotnie więcej drzew niż zostało usuniętych. To Najwyższa Izba Kontroli uznała za niebezpieczne, a Trybnuł Konstytucjny poparł tę opinię.

Według kontroli NIK z 2014 roku - zderzenia z przydrożnymi drzewami stanowiły duży odsetek wśród wypadków drogowych. Co ciekawe, nie dochodziło do nich tylko wtedy, gdy kierowcy byli nietrzeźwi lub jechali zbyt szybko. Kontrolerzy wskazali, że do takich wypadków dochodzi również przez zły stan nawierzchni drogowej, czy przez ograniczoną przez drzewa i krzewy widoczność. Dodatkowo Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego uznała, że zderzenie z drzewem to jedna z najczęstszych przyczyn śmiertlenych wypadków na drogach (43 %).

Najwyższa Izba Kontroli uznała, że przepisy nakazujące sadzenie nowych drzew w miejsce wcześniej wyciętych, są niezgodne z konstytucją, dlatego w marcu bieżącego roku skierowała sprawę do Trybunału Konstytucyjnego. Teraz TK odpowiedział.

Sędziowie Trybunału stwierdzili, że „zakwestionowane przepisy ustawy o ochronie przyrody utraciły moc obowiązującą z dniem 28 sierpnia 2015 r.”. Wszystko przez to, że latem posłowie zmienili ustawę o samorządzie gminnym i kilka innych ustaw. „Nowe brzmienie przepisu znacznie ogranicza dotychczasową dowolność interpretacyjną” – pisze Najwyższa Izba Kontroli.

Tematy w artykule: Trybunał Konstytucyjny NIK

Podobne wiadomości:

Kolejne oszukańcze silniki Volkswagena -...

auto motor i sport 2015-11-03

Tysiące Audi, Volkswagenów i Porsche może posiadać silniki Diesla z oszukańczym oprogramowaniem. Sprawa dotyczy jednostek 3.0 TDI.

Znamy jeszcze jedną przyczynę korków

Znamy jeszcze jedną przyczynę korków

Polskie drogi 2015-08-21

Komentuj:

~posiadacz 2015-12-10

szkoda - bo to nie drzewa były winne wypadkom tylko kierowcy. A teraz będziemy jeździc po pustyniach z ekaranami wygłuszającymi po obu stronach. Koniec pięknych dróg w zielonych tunelach drzew

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando