mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Koniec z dopłatami do nowych aut

Koniec z dopłatami do nowych aut

Pomimo olbrzymiego sukcesu, jaki odniósł wprowadzony u naszych zachodnich sąsiadów program dopłat do nowych samochodów, nie będzie on już przedłużony.

Tzw. premie ekologiczne bądź wrakowe są wypłacane w wysokości 2,5 tys. euro tym nabywcom nowych aut, którzy jednocześnie oddali na złom swoje, minimum dziewięcioletnie auto. Bardzo duże zainteresowanie tymi dopłatami (łącznie już ok. 1,7 mln złożonych wniosków) spowodowało, że w kwietniu rząd niemiecki zdecydował się zwiększyć pulę środków budżetowych przewidzianych na ten cel z pierwotnych 1,5 miliarda euro do 5 miliardów euro.

Zakładano, że kwota ta wystarczy do końca bieżącego roku. Tymczasem już teraz wiadomo, że pieniądze skończą się dużo wcześniej. Obecnie pozostały jeszcze środki finansowe na dopłaty do zakupu ok. 270 tys. nowych samochodów. A to oznacza, że jeśli utrzyma się obecne tempo składania wniosków (dziennie od 7 do 8 tys.), to pieniądze skończą się już we wrześniu.

Nie dziwi zatem, że pojawiły się głosy, by ponownie zwiększyć pulę środków na ten cel. Przynajmniej, by starczyło ich do końca bieżącego roku. Domagają się tego m.in. politycy Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD). Jednak coraz większa jest już grupa przeciwników tego programu. Twierdzą oni, że w ten sposób wspierana jest tylko i wyłącznie branża motoryzacyjna, kosztem innych gałęzi gospodarki. Ponadto zwiększony popyt na nowe auta jest sztucznym popytem i już teraz należy być przygotowanym na znaczne spadki sprzedaży po przerwaniu wypłacania tychże dopłat.

Stanowisko niemieckiego rządu wydaje się być w tej kwestii już przesądzone, o czym najlepiej świadczą słowa rzecznika rządu. - Na ten cel nie wydamy już ani centa więcej - powiedział Thomas Steg podczas konferencji prasowej na początku tego tygodnia.

Podobne wiadomości:

Citroen powraca do akcji złomowania

Citroen powraca do akcji złomowania

Aktualności 2014-04-04

Komentuj:

~sdf 2009-07-09

Spryciarze :) Dopłata 2500 EUR, ale jeśli auto kosztuje ponad 14.000EURo, to zwrot tych 2500 mają w VAT'cie 17%. Gdyby u nas wprowadzić dopłatę 10.000zł do nowego auta, wówczas samochód od 40.000zł w górę i tak generowałby przychody w kasie państwa (VAT 22% + akcyza), pomimo wypłacenia tej dopłaty. A korzyść dla wszystkich to hulające fabryki, niskie świadczenia dla bezrobotnych, podatki dochodowe od fabryk i ich pracowników, itd.. Ta sytuacja dobrze ilustruje jak niewydajnie państwa zarządzają podatkami obywateli.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.