mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Konsorcjum na rzecz nanotechnologii

Konsorcjum na rzecz nanotechnologii

Ford Motor Company, firma lotnicza Boeing oraz Northwestern University utworzą konsorcjum, którego celem ma być współpraca w zakresie nanotechnologii m.in. na potrzeby przemysłu samochodowego.

Firmy Ford i Boeing oraz Uniwersytet Northwestern są w ostatnim stadium negocjacji, których celem jest utworzenie nowego konsorcjum naukowo-badawczego, mającego zająć się poszukiwaniem nowych możliwości zastosowania w technice codziennego użytku nanotechnologii, czyli dziedziny techniki koncentrującej się na obiektach mniejszych niż 100 nanometrów oraz obiektach molekularnych. Porozumienie, którego ostateczna postać ma zostać wypracowana pod koniec tego miesiąca, otworzy drogę do nowych, rewolucyjnych wdrożeń w dziedzinie transportu. Między innymi być może pozwoli na opracowanie samochodów, które w przyszłości zamiast benzyny i innych tradycyjnych paliw silnikowych będą napędzane wodorem.
 
Zastosowanie nanotechnologii może pomóc firmie Ford w znalezieniu skutecznych sposobów zwiększenia mocy akumulatorów stosowanych w pojazdach hybrydowych. Jednym z takich sposób jest wykorzystanie materiałów opracowywanych metodami "nanoskali", które umożliwiają wytwarzanie większych ilości energii niż tradycyjne materiały stosowane obecnie. W dziedzinie badań nad zastosowaniem paliw wodorowych nanotechnologia może pomóc naukowcom w opracowaniu samochodowych zbiorników na wodór dysponujących większą pojemnością. Dzięki nim paliwa wodorowe staną się w przyszłości znacznie praktyczniejsze w zastosowaniu.
 
Na początku głównym obszarem badań nowego wspólnego programu będzie nanotechnologia. W przyszłości możliwe jest także podjęcie badań w innych dziedzinach, takich jak: specjalistyczne metale, materiały dobrze przewodzące ciepło i chroniące przed przenikaniem ciepła, powłoki lakiernicze i inne oraz czujniki.
Tematy w artykule: nanotechnologia

Podobne wiadomości:

Odmieniony Autoland

Odmieniony Autoland

Aktualności 2009-10-21

Nowa wycieraczka od Helli

Nowa wycieraczka od Helli

Technika 2010-10-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.