mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Korzystne zmiany w strefach ekonomicznych

Korzystne zmiany w strefach ekonomicznych

O tym jak ważne są specjalne strefy ekonomiczne nikogo nie trzeba przekonywać. Inwestorzy chętnie lokują w nich kolejne projekty. Aby jednak można było w pełni wykorzystać ich potencjał, niezbędne są zmiany. W związku z tym Rząd wydał nowe rozporządzenia.

Korzystne zmiany w strefach ekonomicznych
Wiele firm inwestujących w naszym kraju w produkcję, szczególnie w branży motoryzacyjnej, lokuje swoje projekty w specjalnych strefach ekonomicznych. Ta forma inwestycji jest atrakcyjna zarówno dla tych firm, jak również korzystna i bezpieczna dla budżetu państwa. Dlatego też w związku ze sporym zainteresowaniem strefami, konieczne są zmiany. Już w czerwcu bieżącego roku została podpisana nowelizacja ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Dzięki nowym przepisom, dotychczasowy limit obszaru stref zwiększył się z 12 do 20 tys. ha. Rozwiązało to największy problem, czyli kurczące się zasoby gruntów pod nowe inwestycje.

To jednak nie jedyna zmiana, korzystna z perspektywy potencjalnych i już działających w strefach przedsiębiorców. Według wcześniejszych ustaleń, specjalne strefy ekonomiczne miały działać tylko do końca 2017 roku. Obecna perspektywa czasu funkcjonowania stref, dla zagranicznych firm realizujących inwestycje wymagające sporych wydatków, w branżach o stosunkowo niskiej rentowności (m.in. motoryzacja), nie stanowi już wystarczającej zachęty do lokowania swoich projektów w Polsce, ponieważ do końca 2017 r. przedsiębiorcy nie zdążą skorzystać z pomocy publicznej, czyli zwolnień podatkowych. Dlatego Rada Ministrów wydała nowe rozporządzenie, w którym działalność stref została wydłużona do końca 2020 roku.

Ponadto jednakowe dla wszystkich stref będą zasady i warunki udzielania pomocy publicznej. Co ważne, został rozszerzony katalog usług, na które można wydawać zezwolenia. Pojawią się także nowe możliwość włączania do stref gruntów prywatnych.

Podobne wiadomości:

Warszawa, Syrena, Polonez - powrót polskiej motoryzacji?

Warszawa, Syrena, Polonez - powrót polskiej...

Aktualności 2015-09-23

Rekordowa produkcja samochodów w Polsce

Rekordowa produkcja samochodów w Polsce

Aktualności 2015-07-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Znamy polski cennik Citroena C3 Aircross
Znamy polski cennik Citroena C3 Aircross
Francuski producent mocno rozwija gamę crossoverów. Do oferty dołącza kompaktowy SUV – C3 Aircross. Klienci mogą już zamawiać u polskich dealerów przedpremierowe egzemplarze.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech