mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Kosztowne oszczędzanie

Kosztowne oszczędzanie

Planowane przez Unię Europejską kolejne ograniczenia emisji CO2 dla samochodów, powodują w branży motoryzacyjnej gigantyczne wydatki. Europejscy producenci na badania i rozwój nowych, ekologicznych technologii wydają setki miliardów Euro.

Kosztowne oszczędzanie
Jak wynika z raportu firmy analitycznej McKinsey w samych Niemczech rozwój i produkcja przyjaznych dla środowiska technologii dla branży motoryzacyjnej, wzrośnie do 2020 roku do kwoty około 114 mld Euro. W tym samym czasie szacuje się, że kryzys finansowy spowoduje kolejne straty rzędu 77 mld Euro. Chcąc utrzymać rentowność, producenci aut będą zmuszeni podnieść ceny swoich produktów. Na końcu zapłaci za to naturalnie klient. Autorzy raportu szacują, że pojazdy zdrożeją w ciągu najbliższych 10 lat średnio o 1900 Euro.

Największy wzrost nakładów na eko-technologie generuje rozwój nowych, oszczędnych silników, konstruowanie nowoczesnych, lepiej zoptymalizowanych pod kątem spalania skrzyń biegów i techniki budowy samochodów przy użyciu lekkich materiałów.

Do 2020 roku Unia Europejska zaplanowała dla każdego producenta redukcję emisji CO2 w jego flocie do średniej 98 gram na każdy przejechany kilometr. Dla niektórych europejskich marek oznacza to redukcję CO2 nawet o 40 procent od obecnie osiąganych wartości. Problem mogą mieć ci producenci, którym nie uda się obniżyć emisji dwutlenku węgla. UE już grozi ogromnymi karami liczonymi w miliardach Euro.

Wydaje się więc, że jedyną możliwością dostosowania się do nowych przepisów jest rozwój aut elektrycznych. Choć i tak posiadanie w swojej ofercie takich pojazdów jeszcze nie gwarantuje sukcesu. Według wyliczeń firmy McKinsey dla zrównoważenia zakładanego pułapu 98 gram/km jeden producent na każde 1 800 000 sprzedanych samochodów napędzanych silnikami konwencjonalnymi, musiałby znaleźć rocznie około 600 000 chętnych na zakup pojazdu elektrycznego.

Decydenci zasiadający w Parlamencie Europejskim wydają się być świadomi dużych trudności, przed którymi stanęli producenci samochodów. W planach UE jest opracowanie strategii wielokrotnych dofinansowań i regulacji prawnych dla firm motoryzacyjnych, które w konsekwencji miałyby przyspieszyć wdrożenie tych nowatorskich technologii.

Podobne wiadomości:

Nowe, ostrzejsze przepisy zaakceptowane przez rząd

Nowe, ostrzejsze przepisy zaakceptowane przez...

Finanse i prawo 2017-01-18

Francja - zakaz sprzedaży aut spalinowych do 2040 roku

Francja - zakaz sprzedaży aut spalinowych do...

Aktualności 2017-07-12

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.