mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Kosztowne oszczędzanie

Kosztowne oszczędzanie

Planowane przez Unię Europejską kolejne ograniczenia emisji CO2 dla samochodów, powodują w branży motoryzacyjnej gigantyczne wydatki. Europejscy producenci na badania i rozwój nowych, ekologicznych technologii wydają setki miliardów Euro.

Kosztowne oszczędzanie
Jak wynika z raportu firmy analitycznej McKinsey w samych Niemczech rozwój i produkcja przyjaznych dla środowiska technologii dla branży motoryzacyjnej, wzrośnie do 2020 roku do kwoty około 114 mld Euro. W tym samym czasie szacuje się, że kryzys finansowy spowoduje kolejne straty rzędu 77 mld Euro. Chcąc utrzymać rentowność, producenci aut będą zmuszeni podnieść ceny swoich produktów. Na końcu zapłaci za to naturalnie klient. Autorzy raportu szacują, że pojazdy zdrożeją w ciągu najbliższych 10 lat średnio o 1900 Euro.

Największy wzrost nakładów na eko-technologie generuje rozwój nowych, oszczędnych silników, konstruowanie nowoczesnych, lepiej zoptymalizowanych pod kątem spalania skrzyń biegów i techniki budowy samochodów przy użyciu lekkich materiałów.

Do 2020 roku Unia Europejska zaplanowała dla każdego producenta redukcję emisji CO2 w jego flocie do średniej 98 gram na każdy przejechany kilometr. Dla niektórych europejskich marek oznacza to redukcję CO2 nawet o 40 procent od obecnie osiąganych wartości. Problem mogą mieć ci producenci, którym nie uda się obniżyć emisji dwutlenku węgla. UE już grozi ogromnymi karami liczonymi w miliardach Euro.

Wydaje się więc, że jedyną możliwością dostosowania się do nowych przepisów jest rozwój aut elektrycznych. Choć i tak posiadanie w swojej ofercie takich pojazdów jeszcze nie gwarantuje sukcesu. Według wyliczeń firmy McKinsey dla zrównoważenia zakładanego pułapu 98 gram/km jeden producent na każde 1 800 000 sprzedanych samochodów napędzanych silnikami konwencjonalnymi, musiałby znaleźć rocznie około 600 000 chętnych na zakup pojazdu elektrycznego.

Decydenci zasiadający w Parlamencie Europejskim wydają się być świadomi dużych trudności, przed którymi stanęli producenci samochodów. W planach UE jest opracowanie strategii wielokrotnych dofinansowań i regulacji prawnych dla firm motoryzacyjnych, które w konsekwencji miałyby przyspieszyć wdrożenie tych nowatorskich technologii.

Podobne wiadomości:

Lidl umozliwi ładowanie aut elektrycznych

Lidl umozliwi ładowanie aut elektrycznych

Aktualności 2017-09-27

Wielkie stolice zakażą Diesli

Wielkie stolice zakażą Diesli

Aktualności 2016-12-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.