mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Kradli auta zagranicą, wpadli w Polsce

Kradli auta zagranicą, wpadli w Polsce

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji, wspólnie z policją niemiecką i słowacką rozbili międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą, dokonującą kradzieży samochodów na terenie państw Unii Europejskiej. Zatrzymano i przedstawiono zarzuty wszystkim 19 członkom grupy.

Kradli auta zagranicą, wpadli w Polsce
Zlikwidowana grupa przestępcza była jedną z większych grup transgranicznych, działających na terenie Polski, Słowacji, Niemiec, a także Szwajcarii. W latach 2009–2012 w różnych miejscowościach Niemiec i Szwajcarii sprawcy dopuścili się kilkunastu kradzieży z włamaniem do salonów i komisów samochodowych. W śledztwie prowadzonym w tej sprawie pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie ustalono, że członkowie grupy ukradli w ten sposób co najmniej 70 samochodów różnych marek (Mercedes, Audi, Ford, Mazda, Volkswagen, Hyundai) wartych łącznie około 2 mln euro.

W trakcie śledztwa ustalono, że w skład zorganizowanej grupy wchodziło kilkunastu Polaków, obywatel Słowacji, jak również obywatel Ukrainy i Mołdawii. Funkcjonariusze CBŚP nawiązali ścisłą współpracę z jednostkami policji w Niemczech (Kempten) i Słowacji (Dolny Kubin), która zaowocowała sprawną wymianą informacji i realizacją wniosku o międzynarodową pomoc prawną, w wyniku której przekazano ściganie w kilkunastu postępowaniach karnych prowadzonych na terenie Niemiec oraz postępowania słowackiej prokuratury.

W trakcie trwającego postępowania policjanci przeprowadzili 8 realizacji, podczas których systematycznie zatrzymywano kolejnych członków grupy. Grupę tworzyły w większości osoby w wieku od 25 do 40 lat,  karane wcześniej za przestępstwa przeciwko mieniu, w tym za kradzieże i paserstwo samochodów. Grupą kierował siedemdziesięcioletni mężczyzna notowany za przestępstwa przeciwko mieniu, człowiek, który w latach 90. terroryzował Kraków, grożąc podkładaniem ładunków wybuchowych.W sumie 19 osobom przedstawiono 38 zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, kradzieży z włamaniem oraz paserstwa. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Wobec 9 z nich zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, a wobec pozostałych zastosowano środki wolnościowe. Efektem czynności prowadzonych w sprawie jest także odzyskanie kilku skradzionych samochodów oraz wartościowych części, m.in. silników czy elementów karoserii, pochodzących ze zdemontowanych już pojazdów, których łączna wartość opiewa na około 0,5 mln złotych. Na poczet przyszłych kar i środków karnych zabezpieczono mienie o wartości 334.500 zł.

Podobne wiadomości:

Akcja

Akcja "Znicz 2016" - policja podsumowuje...

Aktualności 2016-11-02

Znamy wyrok TK - czy policja może zatrzymywać prawo jazdy?

Znamy wyrok TK - czy policja może zatrzymywać...

Aktualności 2016-10-11

Komentuj:

~Ort 2015-01-26

Nie napisałem komentarza ot tak sobie, nie wiedząc, co robię. W tytule jest żenujący, nędzny błąd ort. "Zagranica" pisana razem to rzeczownik i tylko w takim kontekście może być użyta. A jak "kradli", to ZA GRANICĄ.

~domowy polonista 2015-01-23

jeśli chodzi Ci o słówko "zagranicą", to Cię rozczaruję, w tym kontekście dobrze jest napisane

~Ort 2015-01-22

Błąd ortograficzny w tytule pisanym dużymi literami? Od dziennikarzy piszących w onecie nie wymaga się już znajomości podstaw?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Konkurs na 25-lecie magazynu "auto motor i sport". Zrób sobie zdjęcie z jubileuszowym wydaniem magazynu i prześlij je do nas koszystając z formularza na stronie. Masz szansę na wygranie jednej z 30 nagród. Weź udział!
Wydania cyfrowe auto motor i sport Wydania cyfrowe auto motor i sport