mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Kradzież samochodu. Co zrobić?

Kradzież samochodu. Co zrobić?

Wychodzimy rano z domu, a na parkingu nie ma samochodu. Taki scenariusz nie należy do najprzyjemniejszych, o czym mógł się przekonać każdy, kto miał do czynienia z taką sytuacją. Co wtedy robić?

Kradzież samochodu. Co zrobić?
Na początek powinniśmy się upewnić, że na pewno doszło do kradzieży. Bardzo często dochodzi do sytuacji (np. na parkingach wielopoziomowych), że kierowcy zapominają, gdzie pozostawili samochód. Gdy faktycznie doszło do kradzieży zgłaszamy ten fakt na policji.

Przygotowując się do zgłoszenia wezwania powinniśmy podać następujące informacje: miejsce kradzieży, marka auta, rocznik, kolor, nr rejestracyjny, cechy szczególne, kiedy samochód był ostatni raz widziany i kiedy stwierdziliśmy fakt utraty auta, ilość paliwa/zasięg. Po zgłoszeniu kradzieży czekamy na przyjazd policji w miejscu, gdzie auto było zaparkowane ostatni raz.

Do kradzieży może dojść na wiele sposobów, ale najczęściej dochodzi poprzez kradzież kluczyków lub pokonanie zabezpieczeń samochodu.

Jak zapobiec kradzieży?
W pierwszym przypadku możemy wyposażyć auto w dodatkowe zabezpieczenia poza fabrycznymi (autoalarm): blokadę skrzyni biegów, immobiliser, dodatkową blokada kierownicy tzw. fajkę i innego rodzaju zabezpieczenia, typu odłączenie zapłonu.

Jednak najważniejszą kwestią jest roztropne myślenie i niestwarzanie sytuacji, która może być "okazją" dla złodzieja. Starajmy się parkować samochód na parkingach strzeżonych, w miejscach monitorowanych. Nie pozostawiajmy auta w miejscach powszechnie znanych z kradzieży aut.

Pilnujmy także kluczyków. Nie zostawiajmy ich w bezpośrednim otoczeniu drzwi wejściowych, zwłaszcza niezamkniętych, nie pozostawiajmy ich też w pojeździe - w stacyjce, przy odpalonym aucie czy podczas otwierania bramy, kupowania papierosów w kiosku - co zdarza się nagminnie - zwłaszcza, kiedy w aucie znajdują się małe dzieci. Samotnie podróżujący kierowcy powinni natomiast unikać postojów w miejscach niebezpiecznych.

Jednym ze sposobów utrudniających "pracę" złodziejom jest instalacja urządzeń służących do lokalizowania auta (GPS). Warto zainwestować też w porządne ubezpieczenie AC, pamiętając jednocześnie, że podstawą do wypłaty odszkodowania jest posiadanie dowodu rejestracyjnego auta oraz kluczyków - tyle kompletów, ile było zgłoszonych przy zawarciu umowy.
Tematy w artykule: kradzież

Podobne wiadomości:

Ukradli Ci samochód? Zobacz, co zrobić

Ukradli Ci samochód? Zobacz, co zrobić

Aktualności 2015-02-14

Najczęściej kradzione samochody w 2014

Najczęściej kradzione samochody w 2014

Aktualności 2015-01-27

Komentuj:

KofeinaRysiu 2016-02-22

Nie ma złotego środka na ochronę przed złodziejami. Jedyne co możemy zrobić to montować w aucie najnowsze systemy zabezpieczeń - GPS, odcinanie zapłonu i nie zostawiać auta w miejscu niestrzeżonym. Zawsze też możemy rezygnować z najpopularniejszych wśród złodziei modeli samochodów ;)) Ryszard z http://www.samochodowo.com.pl

~Masiek45 2016-02-22

Ja Swoje autko zabezpieczam systemem radiowym. Fajna sprawa bo nie jest on podłączony do układu samochodu. Ma on własną baterię. Dodatkowo na codzień jest on uspiony i nie śledzi na bieżąco. Aktywowany jest on w momencie zgłoszenia kradzieży i działa w kontynerach i garazach podziemnych. Polecam www.Gannet.pl

~Adm_W 2016-02-10

dokładnie tak. Czasem pomimo największych starań nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć auto. dobry złodziej jest w stanie ominąć każdą uciążliwość. warto więc tego unikać, by potem nie mieć większych problemów. ________________________ dobre kaski motocyklowe znajdziesz tu: http://motomoda24.pl/index.php/kaski.html

korin 2016-01-24

Złodzieje są tak cwani, że wszystko są w stanie ominąć.

~Trybek 2016-01-14

www.gannet.pl/produkty/gantrack - ja mam ten system i nie obawiam się złodziei. Oczywiście ważna jest szybkość reakcji ale małe są szanse na to by mój samochód trafił w ręce złodzieja na dłużej niż kilka godzin ;)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.