mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Kryzys w Fiacie

Kryzys w Fiacie

Sytuacja Fiat Auto Poland w kontekście kryzysu w sektorze motoryzacyjnym oraz możliwości rządowego wsparcia dla branży były głównymi tematami rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego z dr. Paolo Rebaudengo, wiceprezesem FIAT ds. stosunków pracy. Spotkanie odbyło się 14 grudnia 2012 r. w Ministerstwie Gospodarki.

Kryzys w Fiacie
Polskiemu rządowi zależy na każdym miejscu pracy w Tychach. Wicepremier zwrócił się z prośbą o jak największą elastyczność zarządu FIAT w negocjacjach ze związkami zawodowymi, również w zakresie regulaminu przewidywanych odpraw dla zwalnianych pracowników.

Ministerstwo Gospodarki zapowiedziało podjęcie rozmów o wsparciu ulokowania w Tychach w latach 2014-2015 nowych modeli samochodów, które pozwolą na wzrost zatrudnienia w zakładzie produkcyjnym. MG przedstawi też pakiet zachęt, w ramach dostępnych instrumentów wsparcia inwestycji.

W trakcie spotkania wiceprezes Rabaudengo przedstawił sytuację FIAT wywołaną kryzysem w sektorze motoryzacyjnym. Koncern zakładał, że spadek popytu na nowe samochody nie będzie długotrwały, w związku z czym utrzymywał zatrudnienie w fabryce w Tychach na wysokim poziomie.

Produkcja zakładu w Tychach w 98 proc. jest kierowana na eksport. Biorąc pod uwagę, iż zapotrzebowanie - głównie na rynku włoskim - znacznie spadło, w 2012 r. Fiat Auto Poland miał 37 dni przestoju. W konsekwencji koncern musiał podjąć decyzję o ograniczeniu zatrudnienia w Tychach.

Ministerstwo Gospodarki zostało też poinformowane, że FIAT - z uwagi na wysokie kwalifikacje i znajomość języków obcych przez polskich pracowników - widzi ogromny potencjał rozwoju usług świadczonych w Polsce dla całej grupy FIAT przez firmę FIAT Services.  

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.