mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Kryzys w Fiacie

Kryzys w Fiacie

Sytuacja Fiat Auto Poland w kontekście kryzysu w sektorze motoryzacyjnym oraz możliwości rządowego wsparcia dla branży były głównymi tematami rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego z dr. Paolo Rebaudengo, wiceprezesem FIAT ds. stosunków pracy. Spotkanie odbyło się 14 grudnia 2012 r. w Ministerstwie Gospodarki.

Kryzys w Fiacie
Polskiemu rządowi zależy na każdym miejscu pracy w Tychach. Wicepremier zwrócił się z prośbą o jak największą elastyczność zarządu FIAT w negocjacjach ze związkami zawodowymi, również w zakresie regulaminu przewidywanych odpraw dla zwalnianych pracowników.

Ministerstwo Gospodarki zapowiedziało podjęcie rozmów o wsparciu ulokowania w Tychach w latach 2014-2015 nowych modeli samochodów, które pozwolą na wzrost zatrudnienia w zakładzie produkcyjnym. MG przedstawi też pakiet zachęt, w ramach dostępnych instrumentów wsparcia inwestycji.

W trakcie spotkania wiceprezes Rabaudengo przedstawił sytuację FIAT wywołaną kryzysem w sektorze motoryzacyjnym. Koncern zakładał, że spadek popytu na nowe samochody nie będzie długotrwały, w związku z czym utrzymywał zatrudnienie w fabryce w Tychach na wysokim poziomie.

Produkcja zakładu w Tychach w 98 proc. jest kierowana na eksport. Biorąc pod uwagę, iż zapotrzebowanie - głównie na rynku włoskim - znacznie spadło, w 2012 r. Fiat Auto Poland miał 37 dni przestoju. W konsekwencji koncern musiał podjąć decyzję o ograniczeniu zatrudnienia w Tychach.

Ministerstwo Gospodarki zostało też poinformowane, że FIAT - z uwagi na wysokie kwalifikacje i znajomość języków obcych przez polskich pracowników - widzi ogromny potencjał rozwoju usług świadczonych w Polsce dla całej grupy FIAT przez firmę FIAT Services.  

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.