mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Kto i kiedy najczęściej powoduje wypadki?

Kto i kiedy najczęściej powoduje wypadki?

Statystyczny sprawca wypadku na polskich drogach ma 25-39 lat. Do feralnych zdarzeń drogowych w naszym kraju najczęściej dochodzi w piątki, w ciepłe miesiące letnio-jesienne.

Kto i kiedy najczęściej powoduje wypadki?
Dane statystyczne publikowane co roku przez policję dostarczają zmotoryzowanym wielu wartościowych informacji. Niektóre z nich powinny być odbierane jako przestroga i zachęta do jazdy zgodnej z przepisami. Liczby nie pozostawiają złudzeń – największa liczba wypadków spowodowanych przez kierowców na prostych odcinkach jest efektem zbytniej prędkości (4.417 wypadków). Warto wiedzieć zatem, na co zwrócić szczególną uwagę.

Piątek nie taki fajny, jak myślisz
Ze statystyk policji wynika, że największe natężenie wypadków, jeśli chodzi o dni tygodnia, przypada na piątek (16,6% wypadków), a najmniej w niedzielę (11,5%). –  Piątek to często najbardziej wyczekiwany dzień tygodnia – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl – Kierowcy spieszą do domów lub udają się na wypoczynek w inne miejsce, a to zachęca do dociśnięcia gazu i łamania przepisów prawa – dodaje Florkowska. Jak się okazuje znaczenie ma także miesiąc, w którym poruszamy się samochodem. Najwięcej wypadków rejestruje się w październiku, wrześniu i lipcu (w sumie prawie 30% wszystkich wypadków przypada na te miesiące).

Ostatnia prosta. Dosłownie
Kiedy jeszcze kierowcy powinni zachować wielką ostrożność? Na pewno wtedy, kiedy wydaje im się, że wszystko idzie jak z płatka – przed nimi prosta droga, a za oknem piękna słoneczna pogoda. To jednak pułapka. Najwięcej wypadków zdarza się na prostym odcinku drogi (54% wypadków) i przy dobrych warunkach atmosferycznych (63%). Warto aby kierowcy pamiętali, że sprzyjające okoliczności wcale nie zwalniają ich od rozsądnego prowadzenia samochodu.

Bezpieczni w małopolskim
Pod względem liczby wypadków województwo województwu jest nierówne. Statystyki policyjne wskazują, że najwięcej z nich zdarzyło się w województwie śląskim (4.675) a najmniej w województwie Opolskim (798). Oczywiście, spore znaczenie ma sama wielkość województw, im większa jest jego powierzchnia, tym większe ryzyko wystąpienia wypadków. Bardziej miarodajne zdają się być informacje dotyczące wskaźnika zabitych na 100 wypadków. Na pierwszym miejscu znalazło się województwo podlaskie (17,1 ofiar na 100 wypadków), na drugiej pozycji mamy województwo kujawsko-pomorskie (16,8), na trzecim zaś mazowieckie (16,3). Najniższy wskaźnik wynoszący 6,5 odnotowano w województwie małopolskim.

A jednak mężczyźni
Kierowcy często spekulują na temat osób, które najczęściej są sprawcami wypadków. Jeżeli chodzi o kryterium płci, to tu prym zdecydowanie wiodą panowie, który powodują prawie 75% wszystkich wypadków. Pod względem wiekowym największa liczba sprawców to osoby w wieku 25–39 lat, które w sumie przyczyniły się do prawie 34% wypadków.

Podobne wiadomości:

Volvo i plan 2020

auto motor i sport 0000-00-00

Jak zmniejszyć liczbę wypadków z udziałem rowerzystów i co kryje się za tajemniczym planem Volvo 2020?

Opel Insignia dla policji

auto motor i sport 0000-00-00

Flota policji w przeciągu kilku ostatnich lat zmieniła się nie do poznania  - tym razem na nowe auta mogą liczyć policjanci drogówki.

Komentuj:

e-Wycieraczki_pl 2013-06-04

Chyba nie da się tego uogólnić,wypadek to moment nieuwagi czy też zbyt brawurowej jazdy i może zdarzyć się niemal zawsze,nawet na najbardziej bezpiecznym odcinku drogi.

MieszkoPierwszy 2013-05-27

Kiedy chodziłem na kurs do <a href="http://we-to.pl">http://we-to.pl</a> to niestety miałem stłuczkę już na drugiej jeździe. Dlatego śmiem twierdzić, że kursanci są bardzo niebezpieczni na drogach, bo jeszcze nie potrafią się nimi poruszać.

~janosiak 2013-05-23

tadek - mam nadzieje ze ten Janosik w koncu obetnie ci ten glupi spamerski leb.

~Capsel 2013-04-25

"prym zdecydowanie wiodą panowie, który powodują prawie 75% wszystkich wypadków" Czyli panie powodują 25% wypadków, zważywszy, że jest mniej kierowców płci pięknej to już nie jest tak różowo... Po przeczytaniu tego artykułu twierdzę, że NAJBEZPIECZNIEJSI kierowcy to psy rasy maltańczyk i dzieci w wieku do lat 3....

~tadek 2013-04-23

moim zdaniem zawsze winna jest głupota i/lub nieuwaga. Ja jeżdże b. ostrożnie ale w pakiecie mam yanosika - bo sorry mandatów płacic nie bede :P

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.