mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Kto naprawia nasze auta?

Kto naprawia nasze auta?

Niemal jedna trzecia Polaków (32%) odpowiedzialnych za naprawy samochodu w gospodarstwie domowym samodzielnie wykonuje czynności związane z bieżącą konserwacją i serwisowaniem auta - wynika z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP.

Kto naprawia nasze auta?

Jednak najpopularniejszym miejscem dokonywania takich napraw są warsztaty niezależne (nieautoryzowane), które odwiedza 38% respondentów. Tylko nieco ponad jedna czwarta (26%) badanych zleca bieżące naprawy serwisom autoryzowanym przez producentów aut.

Inaczej jest w przypadku napraw powypadkowych, które są dokonywane głównie przez specjalistów: 32% badanych powierza je warsztatom niezależnym, zaś 20% warsztatom autoryzowanym. Tylko 6% pytanych decyduje się na samodzielną naprawę auta po wypadku. Natomiast blisko jedna trzecia (32%) osób decydujących o miejscu dokonania naprawy nie potrafi określić, komu zleciłaby naprawę w razie kolizji.

Inne naprawy, czyli wszelkie prace przy samochodzie poza bieżącą konserwacją i naprawami powypadkowymi, są najczęściej (przez 41% respondentów) wykonywane samodzielnie (w tym także z pomocą rodziny bądź znajomych). Warsztaty niezależne wybiera 36% osób, natomiast na serwisy autoryzowane decyduje się blisko co piąty (19%) odpowiedzialny za naprawy auta.

"Wyniki badania pokazują, że udział napraw dokonywanych samodzielnie jest u nas wyższy niż w takich krajach europejskich, jak Niemcy czy Francja. Jednocześnie Polacy rzadziej korzystają z usług autoryzowanych warsztatów" – komentuje Piotr Sowiński z TNS OBOP. "Powodem są nie tylko ceny usług w warsztatach, ale także wiek naszych aut – średni wiek aut obecnych w polskich gospodarstwach domowych wynosi 12 lat. Są to więc często pojazdy o stosunkowo prostej budowie, które łatwiej naprawić we własnym zakresie" – wyjaśnia Piotr Sowiński.

Inne badania ośrodka TNS OBOP:

Stare auta są szkodliwe 2006-06-23

Cena najważniejsza 2006-06-02

10-letnie za gotówkę 2006-05-24

Jak kupujemy samochody... 2006-03-30

Co czwarte auto to Fiat 2006-03-17

Jeśli samochód, to używany 2006-01-20

Komentuj:

~raczek 2006-08-02

ja też robie sam większość prostych napraw i wymian, filtrow, zarowek itp itd, no ale mam starego i dobrego poloneza i nie ma obaw ze cos sie uszkodzi :-)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando