mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Kuchar w Meksyku

Kuchar w Meksyku

Już w najbliższy piątek rozpocznie się rywalizacja w Rajdzie Meksyku, trzeciej rundzie mistrzostw świata 2004.

Kuchar w Meksyku

Rajdowe mistrzostwa świata po raz pierwszy w historii zawitają do Meksyku. Baza rajdu znajduje się w mieście Leon położonym 380 kilometrów na północny-zachód od stolicy kraju – Mexico City. Uroczysty start rajdu będzie miał miejsce już dziś wieczorem miejscowego czasu, zaś prawdziwe  ściganie zacznie w piątek o 9:00 w Leon i potrwa do niedzieli do 14:30.

Rajd Meksyku to wielka niewiadoma dla kierowców, z których większość startuje w Meksyku po raz pierwszy. Przepisy zabraniają testów poza obszarem Europy i żaden team nie miał okazji zapoznania się z miejscowymi warunkami. Odcinki specjalne rajdu zlokalizowane są w górach Sierra de Lobos i Sierra de Guanajuato i przebiegają często na znacznych wysokościach. Już trasa pierwszej próby (również OS 4) z Ortega do La Esperanza przebiega w najwyższym punkcie na wysokości 2737 mnpm. Takie nietypowe warunki panują na wszystkich odcinkach specjalnych, których najniższe punkty nigdy nie są zlokalizowane poniżej 1800 mnpm. Długość całej trasy wynosi 1400 km, w tym 15 OS, które w sumie liczą 400 km.

W rajdzie Meksyku po raz pierwszy zostaną również wprowadzone niektóre z nowych przepisów obowiązujących w rajdach. Zgodnie z formułą „2 + 3” kierowcy będą mieli niecałe dwa dni na zapoznanie się z trasą. Po środowym i czwartkowym rekonesansie czeka ich trzydniowa rywalizacja. Tylko podczas sześciu stref serwisowych będzie dozwolona zmiana ogumienia, co powoduje, że liczba opon na jeden samochód na cały rajd została ograniczona w Meksyku do 60 sztuk.

Rajd Meksyku jest także drugą rundą mistrzostw świata samochodów produkcyjnych (PCWRC). Szesnastu z dwudziestu kierowców zgłoszonych w tym roku do tej rywalizacji startuje w Meksyku. Jest wśród nich załoga Wrocławskiego Towarzystwa Sportowego Tomasz Kuchar ze swoim pilotem Maciejem Wodniakiem, którzy udanie zainaugurowali sezon plasując się na czwartym miejscu w Rajdzie Szwecji. Polski duet wystartuje tym razem Mitsubishi Lancerem Evo VI, ponieważ ich najnowszy Lancer Evo VII jest już w drodze do Nowej Zelandii, miejsca kolejnej eliminacji rajdowych mistrzostw świata.

W ubiegłym roku, gdy Rajd Meksyku nie był jeszcze rundą mistrzostw świata, jego zwycięzcą został Marcos Ligato (Mitsubishi Lancer), a na drugim miejscu uplasował się Janusz Kulig. Trasa tylko dwóch odcinków specjalnych tegorocznego rajdu pokrywa się całkowicie z próbami rozegranymi w ubiegłym roku. W obu przypadkach najlepsze czasy na tych OS-ach odnotował wtedy tragicznie zmarły polski kierowca.

 Klasyfikacja MŚ  Klasyfikacja PCWRC
1. S.Loeb 20
2. M.Gronholm 13
3. M.Martin 10
4. P.Solberg 8
5. F.Duval 6

1. J.Paasonen 10
2. A.McRae 8
3. D.Sola 6
4. T.Kuchar 5
5. G.Galli 4

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
W tym roku po raz 25. oddajecie swoje głosy na ulubione samochody, a my jak co roku jednej osobie wręczymy nagrodę główną ? nowe Subaru XV!