mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Kupiłeś używane auto? Takie wydatki teraz Cię czekają

Kupiłeś używane auto? Takie wydatki teraz Cię czekają

Zakup samochodu na rynku wtórnym to dopiero początek wydatków przed rozpoczęciem jego użytkowania. I nie chodzi tu o dodatkowe koszty związane z procesem rejestracji, a o wydatki na przystosowanie naszego nowego nabytku do eksploatacji.

Kupiłeś używane auto? Takie wydatki teraz Cię czekają
Oczywiście może się zdarzyć, że zakupiony samochód używany jest w dobrym stanie technicznym i nie pozostanie nam nic innego jak wsiąść i jeździć. Jednak naiwnym byłoby twierdzenie, że tak jest w każdym czy też większości przypadków. I to nawet, jeśli w wielu ogłoszeń znajdziemy dopisek w "stanie idealnym" bądź inny o podobnym znaczeniu.

Jak wynika z najnowszego badania, przeprowadzonego po zakończeniu I kwartału br. przez ekspertów z Motoraportera na podstawie setek raportów, jakie zostały wykonane na terenie całej Polski, najczęstsze usterki, o jakich nie informował sprzedający, dotyczą elektroniki w samochodzie.

- Wiosna w pełni, lato za pasem a najczęstszą usterką elektroniki, o jakiej nie informują sprzedawcy, to nie działająca klimatyzacja! Możemy przyjąć, że prawie jeden na trzy sprzedawane samochody ma nie działającą klimatyzację. Na etapie samodzielnego nabycia pojazdu kupujący skazany jest na zapewnienie sprzedawcy,  że np. klimatyzacja jest "tylko" nie nabita. Często dopiero po zakupie auta okazuje się, że jednak naprawa niedziałającej klimatyzacji wiąże się ze sporymi nieplanowanymi wydatkami – mówi Marcin Ostrowski, prezes zarządu Motoraporter Sp. z o.o.  

W jednym na pięć ogłoszeń, pomimo deklaracji w ogłoszeniu, były niesprawne elementy elektroniki związane z lusterkami. Naprawa lusterek sterowanych elektronicznie w relatywnie nowych i drogich modelach aut może pociągnąć za sobą wydatki idące nawet w tysiące złotych. Warto pamiętać, że samochód z niesprawnymi lusterkami to realne zagrożenie na drodze. Kolejnymi elementami, na które na pewno warto zwrócić uwagę kupując pojazd używany czy analizując ogłoszenie w interneci, to: nie działająca regulacja fotela (w 18% badanych przez ekspertów samochodach vs. stan deklarowany w ogłoszeniu), niesprawna nawigacja (15%), nie działające regulacje szyb (10%).

Najczęście po zakupie samochodu używanego nowy właściciel decyduje się na wymianę filtrów, płynów eksploatacyjnych oraz paska rozrządu - często nieco na wyrost, "dmuchając na zimno". W rzeczywistości jednak okazuje się, iż warto tak czynić - w aż 85% przebadanych przypadków eksperci zalecają wymianę chociażby jednego z tych elementów.

36% samochodów badanych przez ekspertów  Motoraporetra ma zalecaną wymianę elementów układu wydechowego. Prawie jeden pojazd na trzy będzie wymagał odgrzybienia i nabicia klimatyzacji. Co czwarty będzie potrzebował inwestycji w nowe opony. Prawie tyle samo będzie wymagało wymiany łączników stabilizatorów – dodaje.

W dalszej kolejności inwestycji będą wymagały usunięcie wycieków z komory silnika (21%), sprawdzenie zbieżności ze względu na nierówno zużyte opony (20%), drobne naprawy powłoki lakierniczej (18%) oraz wymiana tarcz hamulcowych (15%).

- Warto pamiętać o "morderczej sumie kosztów małych napraw". Zdarza się, że podczas zakupu samochodu używanego okazuje się, że do wymiany jest "tylko" jedna opona, troszkę piszczą hamulce, klimatyzacja nie ochładza wnętrza, jest delikatne wgniecenie na błotniku, z jednym kierunkowskazem jest problem itd. Każda z tych napraw to relatywnie niewielki koszt, ale jeśli się je zsumuje, to nagle może się okazać, że naprawy pochłoną połowę wartości dopiero co kupionego auta. Warto więc bardzo dobrze przeanalizować stan auta pod kątem wydatków, jakie jeszcze będziemy musieli na niego ponieść – przestrzega Marcin Ostrowski.

__________________________________________________________________________________________


Podczas przeprowadzania inspekcji eksperci Motoraportera konfrontują ogłoszenie ze stanem faktycznym samochodu zleconego do sprawdzenia przez klienta. Pojazd weryfikowany jest również w bazach VIN. W przekazywanych raportach zawsze sugerowane są  ewentualne naprawy jakie powinien przyszły właściciel ponieść aby auto było w pełni sprawne i nie stanowiło zagrożenia zarówno dla kierowcy, pasażerów jak i innych użytkowników dróg.
Tematy w artykule: samochody używane klimatyzacja

Podobne wiadomości:

Sprzedawcy aut używanych bardziej uczciwi

Sprzedawcy aut używanych bardziej uczciwi

Aktualności 2016-02-04

5 hot hatchy w przyzwoitej cenie - jakie kupić

5 hot hatchy w przyzwoitej cenie - jakie...

Aktualności 2015-10-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando