mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Kuzaj wygrywa Barbórkę

Kuzaj wygrywa Barbórkę

Leszek Kuzaj (Subaru Impreza) wygrał w sobotę 43. Rajd Barbórki, imprezę kończącą tradycyjnie krajowy sezon sportów samochodowych. Ostatni odcinek rajdu - niezwykle prestiżowe i widowiskowe Kryterium Asów na ulicy Karowej w Warszawie wygrał zdecydowanie Krzysztof Hołowczyc (Peugeot 206 WRC).

W klasyfikacji Rajdu Barbórki drugie miejsce zajął Tomasz Kuchar, tracąc do Kuzaja 3,9 sekundy, a trzeci był Hołowczyc - strata 4,5 sekundy.

Na trasie prestiżowego odcinka na Karowej Krzysztof Hołowczyc, pilotowany przez Belga Jean-Marca Fortina, uzyskał czas 1.43,6, prezentując w opinii fachowców jeden z najlepszych przejazdów tej trudnej trasy w historii imprezy. Znakomicie zaprezentował się także Michał Sołowow za kierownicą Mitsubishi Lancer, zajmując drugie miejsce na tym odcinku, ze stratą 4,9 sekundy do zwycięzcy.

Rajd nie miał rangi mistrzowskiej, ale przez czołowych kierowców traktowany jest prestiżowo i na poszczególnych próbach trwała zacięta walka o ułamki sekundy. Na mecie czwartego odcinka, na warszawskim Bemowie, Kuzaj wyprzedził Hołowczyca zaledwie o 0,1 sekundy i Zbigniewa Gabrysia (Mitsubishi Lancer) o 0,3 sekundy.

Na starcie Rajdu Barbórki stanęło 70 kierowców.

Hołowczyc wygrał w tegorocznym rajdzie trzy odcinki, na dwóch najszybszy był Kuzaj. Były mistrz Europy nie nawiązał jednak walki o zwycięstwo w całej imprezie. Podczas przejazdu OS-2 zgasł silnik Peugeota Krzysztofa Hołowczyca, co kosztowało kierowcę ponad 12 sekund straty. Okazała się ona nie do odrobienia, tym bardziej, że zarówno Kuzaj jak i Kuchar jechali bardzo skutecznie, nie popełniając błędów.

Obserwowany, jak co roku, przez wielotysięczny tłum kibiców odcinek na ślimaku ulicy Karowej przyniósł sporo emocji i usatysfakcjonował wielbicieli rajdów. Kilka przejazdów było wręcz pokazowych, a zdecydowanym zwycięzcą został Hołowczyc, jako jedyny w stawce jadący samochodem klasy WRC. Olsztyński kierowca wykorzystał do maksimum możliwości auta, dystansując kolejnych zawodników o pięć sekund.

Zwycięzca rajdu, tegoroczny mistrz Polski Leszek Kuzaj zajął na Karowej piąte miejsce, tracąc do Hołowczyca 6,1 s. "Nie ukrywam, że chciałem nawiązać walkę z samochodem WRC - powiedział po swym przejeździe. - Zabrakło trochę szczęścia, drobna awaria spowodowała sekundowe straty, ale pozostaje mi satysfakcja, że jadąc autem grupy N wygrałem cały rajd z kierowcą samochodu WRC."

Bezpośrednio po zakończeniu Rajdu Barbórka odbyła się ceremonia rozdania pucharów i nagród triumfatorom rajdowych mistrzostw Polski 2005 r. W klasyfikacji generalnej tytuł zdobył Leszek Kuzaj, w grupie N - Michał Bębenek, a w klasie Super 1600 triumfował Michał Kościuszko.