LOTOS 2012

Wzrost wydobycia z Morza Bałtyckiego do 1 miliona ton rocznie, uzyskanie bezpośredniego dostępu do złóż za granicą i wzrost przerobu ropy do poziomu 10 milionów ton - to plany grupy LOTOS S.A. do roku 2012. Strategia przewiduje dynamiczny rozwój spółki w trzech obszarach : wydobycia i pozyskania surowca, technologicznym oraz rynkowym. Planowane nakłady inwestycyjne w latach 2006 - 2012 wyniosą maksymalnie 7,3 mld złotych.

LOTOS 2012

Plany Grupy dotyczące wydobycia przewidują zwiększenie dostaw ropy naftowej z własnych źródeł zgodnie z rządowym programem zwiększenia poziomu bezpieczeństwa energetycznego Polski, dalszy rozwój spółki Petrobaltic (zgodnie z założeniami strategii, do 2012 roku wydobycie ropy naftowej na Morzu Bałtyckim ma wzrosnąć z 300 tys. ton do 1 mln ton rocznie), uzyskanie bezpośredniego dostępu do złóż za granicą oraz zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ropy naftowej poprzez dywersyfikację źródeł importu tego surowca do maksymalnie 60% z jednego kierunku.

Rozwój technologiczny to przede wszystkim realizacja Programu Kompleksowego Rozwoju Technicznego (PKRT). Zakłada on między innymi budowę instalacji destylacji atmosferycznej i próżniowej, co pozwoli na wzrost przerobu ropy do 10 mln ton rocznie, a także rozbudowę instalacji hydroodsiarczania, hydrokrakingu i wydzielania frakcji ksylenowych. Przy zwiększonym przerobie wzrośnie również jego efektywność. Z każdej jednostki ropy spółka uzyska więcej wysokomarżowych i ekologicznych produktów - paliw. Rafineria w Gdańsku stanie się najbardziej ekologicznym zakładem tego typu w basenie Morza Bałtyckiego. Łączne nakłady inwestycyjne na PKRT szacowane są na 6,5 mld zł.

Plany Lotosu dotyczą również pozycji na rynku detalicznym paliw. Spółka zamierza poprzez rozwój sieci i działania optymalizujące osiągnąć 10 proc. udziału w tym rynku . Ma to być możliwe dzięki powiększeniu liczby stacji do 500, wzrostowi sprzedaży na stacjach w wyniku wdrożenia i stosowania programu lojalnościowego i flotowego, jak i innych działań marketingowych. Grupa chce też osiągnąć docelowo 30 proc. udział w sprzedaży hurtowej.

Grupa LOTOS jest grupą kapitałową, w skład której oprócz LOTOS Czechowic, LOTOS Jasła i firmy wydobywczej Petrobaltic wchodzi 16 spółek spod znaku LOTOS. Zatrudnienie w grupie kapitałowej z końcem marca 2006 r. wyniosło ponad 5,5 tys. osób. To o 66 pracowników więcej niż pod koniec 2005 r. Przychody ze sprzedaży Grupy Kapitałowej LOTOS za 2005 r., osiągnęły wysokość 9.645.545 tys. zł. Dla porównania w 2004 r. było to 7.450.313 tys. zł.

Przeczytaj także:

Biodiesel z Lotosu (2006-06-06)

 

 

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.