mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > LOTOS - coraz więcej diesla

LOTOS - coraz więcej diesla

Rafineria Grupy LOTOS w Gdańsku wyprodukowała w 2006 r. blisko 2,3 mln ton oleju napędowego. To o 35% więcej niż w 2005 r. Zakład nie zwalnia tempa produkcji. W tym roku LOTOS planuje wprowadzić na rynek 2,6 mln ton diesla.

LOTOS - coraz więcej diesla

Jesienią ub.r. przedstawiciele Grupy LOTOS S.A. i ABB Lummus Global zawarli kontrakt na budowę instalacji hydroodsiarczania oleju napędowego. Instalacja powstanie w ramach realizacji Programu Kompleksowego Rozwoju Technicznego Grupy LOTOS. Po 2010 r., gdy zrealizowane zostaną wszystkie założenia programu produkcja oleju napędowego w Gdańsku wzrośnie nawet do 4,4 mln ton rocznie. Zakończenie realizacji kontraktu związanego z budową instalacji hydroodsiarczania diesla planowane jest na drugą połowę 2009 r.

Lotos jako pierwsza firma naftowa w Polsce, od stycznia 2005 r. rozpoczął m.in. wytwarzanie i wprowadził na rynek paliwo Eurodiesel LOTOS, o zawartości do 0,001% siarki, zgodnej z wymagania UE, które zaczną obowiązywać dopiero od 2009 r.

Z długoterminowej prognozy przygotowanej przez International Energy Agency (IEA) oraz Chemical Market Associates Inc. (CMAI) dla polskiego rynku paliw wynika, iż na przestrzeni najbliższych lat zdecydowany trend zwyżkowy dotyczyć będzie jedynie sprzedaży diesla. Konsumpcja tego paliwa w Polsce w 2015 r. ma przekroczyć 9 mln ton (wg rozporządzenia Ministerstwa Gospodarki konsumpcja oleju napędowego w 2006 r. w Polsce wyniosła 8 mln ton). Dla porównania konsumpcja benzyn w tym czasie utrzyma się na dotychczasowym poziomie (wg rozporządzenia Ministerstwa Gospodarki konsumpcja benzyn w 2006 r. w Polsce wyniosła 4,1 mln ton). Jednocześnie prognozy Grupy LOTOS S.A. przewidują, że niedobór diesla  na europejskim rynku naftowym wyniesie w 2015  r. ok. 56 mln ton.

Grupa LOTOS jest grupą kapitałową, w skład której oprócz LOTOS Czechowic, LOTOS Jasła i firmy wydobywczej Petrobaltic wchodzi 17 spółek spod znaku LOTOS. Moce przerobowe rafinerii w Gdańsku wynoszą 6 mln ton ropy naftowej rocznie. W 2006 r. Grupa LOTOS sprzedała ponad 7 mln ton produktów ropopochodnych z czego ponad 4,5 mln ton stanowiły paliwa (benzyny, olej napędowy oraz lekki olej opałowy). Grupa LOTOS zanotowała w 2006 r. 26,5% udział w krajowym rynku paliw ogółem.

W ramach opublikowanej w czerwcu 2006 r. strategii Grupa LOTOS planuje do 2012 r. m.in. wzrost przerobu ropy naftowej w gdańskiej rafinerii do 10,5 mln ton rocznie, wzrost wydobycia z M. Bałtyckiego do 1 mln ton rocznie (ok. 265 tys. ton w 2006 r.), uzyskanie bezpośredniego dostępu do złóż za granicą oraz wzrost udziału w detalicznym rynku paliw w Polsce do 10% (ok. 7% w 2006 r.) i w rynku krajowym paliw do 30%.

Przeczytaj także:

Lotos nad Wełtawą i Popradem (2007-03-21)

Inwestycje Lotosu (2007-02-22)

 

 

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.