mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > LOTOS ma pod dostatkiem diesla

LOTOS ma pod dostatkiem diesla

Nawet 4,5 miliona ton oleju napędowego wyprodukuje rocznie rafineria Grupy LOTOS S.A. w Gdańsku po zakończeniu realizacji Programu 10+. To o ok. 1,5 miliona ton diesla więcej w porównaniu z ubiegłoroczną produkcją zakładu.

LOTOS ma pod dostatkiem diesla

Już w wakacje tego roku LOTOS odda pierwszą instalację wybudowaną w ramach Programu 10+. Chodzi o HDS – instalację służącą do hydroodsiarczania oleju napędowego. Z kolei jesienią spółka uruchomi nowy zakład destylacji ropy naftowej. Rozpoczęcie przez niego produkcji oznaczać będzie początek zwrotu zainwestowanego w program 10+ kapitału. Zgodnie z planem cały program zostanie zrealizowany do końca 2010 r.

"Program 10+ od samego początku stawiał na produkty, które długofalowo będą cieszyły się największym popytem oraz wygenerują najwyższe marże" – podkreśla Paweł Olechnowicz, prezes Grupy LOTOS S.A.  "Na uwagę zasługuje fakt, iż produkowany w gdańskiej rafinerii diesel od lat spełnia surowe kryteria Unii Europejskiej, obowiązujące w Polsce od początku tego roku, które dotyczą minimalnej zawartości siarki, tj. do 0,001%" – komentuje Marek Sokołowski, wiceprezes i dyrektor ds. produkcji i rozwoju Grupy LOTOS S.A.

Polski rynek paliw płynnych jest coraz bardziej uzależniony od paliwa do silników wysokoprężnych. Potwierdzają to najnowsze prognozy Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, która szacuje wzrost konsumpcji oleju napędowego w latach 2009-2015 na poziomie 2-6 procent rocznie.

Grupa LOTOS jest grupą kapitałową, w skład której oprócz Grupy LOTOS S.A. (spółka matka), LOTOS Czechowic, LOTOS Jasła i Petrobalticu (prowadzi wydobycie ropy naftowej i gazu spod dna Bałtyku) wchodzi kilkanaście spółek córek spod znaku LOTOS. Zatrudnienie w grupie kapitałowej na koniec 2008 r. wyniosło 4878 osób. Moce przerobowe rafinerii w Gdańsku wynoszą aktualnie 6 mln ton ropy naftowej rocznie. Udział koncernu w krajowym rynku paliw po dwunastu miesiącach 2008 r. osiągnął poziom 25,4% i był wyższy o 1,4% w porównaniu z 2007 r. Poprzez spółkę zależną LOTOS Norge koncern obecny jest również na norweskim szelfie kontynentalnym, gdzie prowadzi prace poszukiwawczo-wydobywcze. W ramach realizowanego Programu 10+ rafineria Grupy LOTOS S.A. w Gdańsku zwiększy w 2010 r. zdolności przerobowe surowca do 10,5 mln ton rocznie. Dodatkowo, zgodnie z założeniami strategii do 2012 r. spółka planuje osiągnąć wzrost udziału w krajowym rynku paliw do 30%.

 

Tematy w artykule: produkcja paliw

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mocna końcówka roku dla Skody
Mocna końcówka roku dla Skody
Listopad był kolejnym, bardzo dobrym miesiącem dla Skody na polskim rynku. Czeska marka poprawiła  wynik aż o 30,2% od tego w analogicznym okresie w roku poprzednim oraz 15,8% lepszy od wyniku z poprzedzającego października.