mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > LOTOS ma pod dostatkiem diesla

LOTOS ma pod dostatkiem diesla

Nawet 4,5 miliona ton oleju napędowego wyprodukuje rocznie rafineria Grupy LOTOS S.A. w Gdańsku po zakończeniu realizacji Programu 10+. To o ok. 1,5 miliona ton diesla więcej w porównaniu z ubiegłoroczną produkcją zakładu.

LOTOS ma pod dostatkiem diesla

Już w wakacje tego roku LOTOS odda pierwszą instalację wybudowaną w ramach Programu 10+. Chodzi o HDS – instalację służącą do hydroodsiarczania oleju napędowego. Z kolei jesienią spółka uruchomi nowy zakład destylacji ropy naftowej. Rozpoczęcie przez niego produkcji oznaczać będzie początek zwrotu zainwestowanego w program 10+ kapitału. Zgodnie z planem cały program zostanie zrealizowany do końca 2010 r.

"Program 10+ od samego początku stawiał na produkty, które długofalowo będą cieszyły się największym popytem oraz wygenerują najwyższe marże" – podkreśla Paweł Olechnowicz, prezes Grupy LOTOS S.A.  "Na uwagę zasługuje fakt, iż produkowany w gdańskiej rafinerii diesel od lat spełnia surowe kryteria Unii Europejskiej, obowiązujące w Polsce od początku tego roku, które dotyczą minimalnej zawartości siarki, tj. do 0,001%" – komentuje Marek Sokołowski, wiceprezes i dyrektor ds. produkcji i rozwoju Grupy LOTOS S.A.

Polski rynek paliw płynnych jest coraz bardziej uzależniony od paliwa do silników wysokoprężnych. Potwierdzają to najnowsze prognozy Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, która szacuje wzrost konsumpcji oleju napędowego w latach 2009-2015 na poziomie 2-6 procent rocznie.

Grupa LOTOS jest grupą kapitałową, w skład której oprócz Grupy LOTOS S.A. (spółka matka), LOTOS Czechowic, LOTOS Jasła i Petrobalticu (prowadzi wydobycie ropy naftowej i gazu spod dna Bałtyku) wchodzi kilkanaście spółek córek spod znaku LOTOS. Zatrudnienie w grupie kapitałowej na koniec 2008 r. wyniosło 4878 osób. Moce przerobowe rafinerii w Gdańsku wynoszą aktualnie 6 mln ton ropy naftowej rocznie. Udział koncernu w krajowym rynku paliw po dwunastu miesiącach 2008 r. osiągnął poziom 25,4% i był wyższy o 1,4% w porównaniu z 2007 r. Poprzez spółkę zależną LOTOS Norge koncern obecny jest również na norweskim szelfie kontynentalnym, gdzie prowadzi prace poszukiwawczo-wydobywcze. W ramach realizowanego Programu 10+ rafineria Grupy LOTOS S.A. w Gdańsku zwiększy w 2010 r. zdolności przerobowe surowca do 10,5 mln ton rocznie. Dodatkowo, zgodnie z założeniami strategii do 2012 r. spółka planuje osiągnąć wzrost udziału w krajowym rynku paliw do 30%.

 

Tematy w artykule: produkcja paliw

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.