mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Łączone rundy WRC i IRC?

Łączone rundy WRC i IRC?

Globalna restrukturyzacja rajdów przybiera na sile. Ostatnio pojawiły się nieśmiałe propozycje by w przyszłości eliminacje rangi Intercontinental Rally Challange (IRC) łączone były z serią Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC).

Łączone rundy WRC i IRC?
Kilka sezonów tego powstająca seria IRC zyskała prawdziwego konia pociągowego. Mowa tutaj o Rajdzie Monte Carlo, który wypadając z rozgrywek WRC był idealną pozycją do promocji nowego czempionatu. IRC ma w swoim kalendarzu jeszcze inne klasyki - Belgię, Czechy i Włochy, ale zainteresowanie pozostałymi rundami jest znacznie mniejsze. Co prawda IRC ma doskonałą promocję w telewizji za sprawą Eurosportu, jednak to WRC nadal wiedzie prym w świadomości kibiców. Format IRC sprzyjał z kolei bardziej wielu producentom aut - obok francuskiego Peugeota do rywalizacji przystąpiły między innymi Skoda i Proton.

Oba środowiska doszły jednak do wniosku, że w trosce o dobro rajdów lepiej połączyć jest siły, a rywalizację pozostawić kierowcom na odcinkach specjalnych. Propozycję współpracy wystosowali organizatorzy rund IRC, pomysłowi niedawno przyklasnęła Międzynarodowa Federacja Samochodowa - FIA, która zastanawia się czy całkowicie nie pogrzebać cyklu Rajdowych Mistrzostw Europy i skupić się na rozwoju serii IRC, korzystając również z zalet WRC. W rozumieniu Jarmo Mahonena, szefa rajdowej komisji z ramienia FIA, seria IRC powinna być trampoliną dla prywatnych kierowców do mistrzostw świata.

"Profesjonaliści i zespoły fabryczne to synonim WRC" - mówi na łamach Autosportu Mahonen. "Z mojego punktu widzenia seria IRC mogłaby być silną, dobrze zrównoważoną pod względem kosztów platformą dla prywatnych kierowców i dawać możliwość do zaistnienia w późniejszym czasie w WRC" - dodaje.

Najwcześniej jednak nowy format mógłby ruszyć w sezonie 2013. Dopiero wtedy jest realna szansa pogodzenia kalendarzy startów obu serii i właściwe przygotowanie logistyczne. Propozycja współpracy leży aktualnie na biurkach organizatorów czempionatu IRC. "Czekam na odpowiedź" -  mówi Mahonen.
Tematy w artykule: WRC IRC

Podobne wiadomości:

Citroen C3 WRC - podobny do drogowej wersji

Citroen C3 WRC - podobny do drogowej wersji

Aktualności 2016-04-19

Zmiany w regulaminie WRC na 2017 rok

Zmiany w regulaminie WRC na 2017 rok

Aktualności 2015-07-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.