mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Łączone rundy WRC i IRC?

Łączone rundy WRC i IRC?

Globalna restrukturyzacja rajdów przybiera na sile. Ostatnio pojawiły się nieśmiałe propozycje by w przyszłości eliminacje rangi Intercontinental Rally Challange (IRC) łączone były z serią Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC).

Łączone rundy WRC i IRC?
Kilka sezonów tego powstająca seria IRC zyskała prawdziwego konia pociągowego. Mowa tutaj o Rajdzie Monte Carlo, który wypadając z rozgrywek WRC był idealną pozycją do promocji nowego czempionatu. IRC ma w swoim kalendarzu jeszcze inne klasyki - Belgię, Czechy i Włochy, ale zainteresowanie pozostałymi rundami jest znacznie mniejsze. Co prawda IRC ma doskonałą promocję w telewizji za sprawą Eurosportu, jednak to WRC nadal wiedzie prym w świadomości kibiców. Format IRC sprzyjał z kolei bardziej wielu producentom aut - obok francuskiego Peugeota do rywalizacji przystąpiły między innymi Skoda i Proton.

Oba środowiska doszły jednak do wniosku, że w trosce o dobro rajdów lepiej połączyć jest siły, a rywalizację pozostawić kierowcom na odcinkach specjalnych. Propozycję współpracy wystosowali organizatorzy rund IRC, pomysłowi niedawno przyklasnęła Międzynarodowa Federacja Samochodowa - FIA, która zastanawia się czy całkowicie nie pogrzebać cyklu Rajdowych Mistrzostw Europy i skupić się na rozwoju serii IRC, korzystając również z zalet WRC. W rozumieniu Jarmo Mahonena, szefa rajdowej komisji z ramienia FIA, seria IRC powinna być trampoliną dla prywatnych kierowców do mistrzostw świata.

"Profesjonaliści i zespoły fabryczne to synonim WRC" - mówi na łamach Autosportu Mahonen. "Z mojego punktu widzenia seria IRC mogłaby być silną, dobrze zrównoważoną pod względem kosztów platformą dla prywatnych kierowców i dawać możliwość do zaistnienia w późniejszym czasie w WRC" - dodaje.

Najwcześniej jednak nowy format mógłby ruszyć w sezonie 2013. Dopiero wtedy jest realna szansa pogodzenia kalendarzy startów obu serii i właściwe przygotowanie logistyczne. Propozycja współpracy leży aktualnie na biurkach organizatorów czempionatu IRC. "Czekam na odpowiedź" -  mówi Mahonen.
Tematy w artykule: WRC IRC

Podobne wiadomości:

Zmiany w regulaminie WRC na 2017 rok

Zmiany w regulaminie WRC na 2017 rok

Aktualności 2015-07-13

3,2,1... startuje Rajd Polski!

3,2,1... startuje Rajd Polski!

Aktualności 2015-07-02

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.