mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Land Cruiser ma 60 lat

Land Cruiser ma 60 lat

W tym roku ikona samochodów terenowych, czyli Toyota Land Cruiser, obchodzi swoje 60 urodziny.

Land Cruiser ma 60 lat
Każdy, kto chociaż ogląda wiadomości, zna Land Cruisera - to auto jeździ praktycznie w każdym zakątku świata w najcięższych warunkach, na jakie można wystawić samochód. Z tego powodu ONZ umiłował sobie Land Cruisery i ma ich tysiące w swojej flocie na całym globie.

Pierwszy Land Cruiser nazywał się w zasadzie nie Land Cruiser, a BJ, i powstał w 1951 roku, a był przewidziany głównie na wojskowy użytek. Już sześć miesięcy od premiery zasłynął na całym świecie, a to za sprawą dojazdu do schroniska górskiego na górze Fuji w Japonii, na wysokości 2.500 metrów. Rezultatem tego wyczynu było zaciągnięcie auta do służby w policji. W 1954 Type 25 BJ uzyskał nazwę Land Cruiser.

Kiedy Toyota rozpoczęła w latach '50 i '60 swoją światową ekspansję z nowym modelem, klienci w Europie i Stanach mieli już swoje wizje prawdziwych i wytrzymałych samochodów terenowych, zatem Toyota musiała skupić się raczej na takich regionach jak Bliski i Daleki Wschód oraz Afryka Południowa, gdzie poważne właściwości terenowe były mocną kartą przetargową.

W połowie lat '60 Toyota postanowiła odpowiedzieć amerykańskiemu zamiłowaniu do wyrafinowanych i komfortowych samochodów terenowych. W 1966 roku do sprzedaży wszedł Land Cruiser Station Wagon, czyli protoplasta dzisiejszego Land Cruisera V8, który dołączył do oferty obok swojego bardziej surowego brata.

Następna wersja rozwojowa powstała w 1985, kiedy Toyota połączyła możliwości terenowe standardowego Land Cruisera i komfort wersji Station Wagon. Rezultatem był Land Cruiser "Light Duty".

Od tamtego czasu do obecnej najnowszej generacji Land Cruiser ewoluował dwukrotnie - w 1996 i 2002 roku. Do dzisiejszego dnia w 188 krajach świata sprzedano ponad pięć milionów egzemplarzy samochodu.

Z okazji urodzin, Toyota postanowiła stworzyć specjlaną wersję najnowszego Land Cruisera, nazwaną 60th Anniversary, która będzie dostępna w normalnym Land Cruiserze jak i ekskluzywnej odmianie V8. Rocznicowa wersja w obu modelach zajmie najwyższe lokaty w ich cennikach, dodając do najwyższych wersji dodatkowe luksusowe wyposażenie oraz oczywiście tabliczki, upamiętniające ten szczególny rok dla Toyoty.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Toyota Land Cruiser
Toyota Land Cruiser
Cena podstawowa już od: 189 000 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.

Podobne wiadomości:

Toyota, Mazda i Denso utworzyły alians

Toyota, Mazda i Denso utworzyły alians

Aktualności 2017-10-05

Toyota Yaris GRMN do kupienia w internecie

Toyota Yaris GRMN do kupienia w internecie

Aktualności 2017-07-25

Komentuj:

ReVo 2011-02-03

"był przewidziany głównie na wojsowy użytek" Poprawka "wojskowy" Wracając do artykułu to naprawdę wiekowy model.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
MUSI BYĆ COOL
MUSI BYĆ COOL
Ten nowoczesny samochód miejski, dzięki nadmuchanej karoserii, nietypowym reflektorom, innowacyjnym panelom Airbump i dziesiątkom dostępnych wersji kolorystycznych sprawił, że kierowca wreszcie może wyrazić swoją osobowość.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic