mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Łapali złodziei samochodowych w całej Unii

Łapali złodziei samochodowych w całej Unii

W 15 krajach Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, funkcjonariusze przeprowadzili akcję o kryptonimie "EuroCar", wymierzoną przeciwko przestępczości samochodowej. Na celowniku policjantów z Europy znalazły się komisy samochodowe, szroty, a także ustalone operacyjnie dziuple

Łapali złodziei samochodowych w całej Unii
Operacja o kryptonimie "EuroCar" została zapoczątkowana przez policjantów Biura Kryminalnego KGP w ramach trwającej Prezydencji Polski w UE. Akcja objęła swoim zasięgiem 15 krajów unijnych między innymi: Belgię, Austrię, Estonię, Portugalię, Łotwę i Irlandię, w tym także Polskę. Były to jedne z największych tego typu działań na naszym kontynencie od kilku lat.

Realizacja "EuroCar" została skoncentrowana na zwalczaniu przestępczości samochodowej – między innymi na problemie kradzieży i przemytu samochodów do krajów azjatyckich i afrykańskich oraz obrocie kradzionymi częściami. Policjanci mieli za zadanie nie tylko kontrolować kierowców aut i sprawdzać ich legalność, ale także sprawdzali autokomisy, szroty oraz ustalone przez funkcjonariuszy kryminalnych dziuple samochodowe. Działania "EuroCar" trwały 48 godzin – od 21 do 22 września.

W Polsce akcja "EuroCar" została przeprowadzona na terenie wszystkich komend wojewódzkich. W sumie kilkanaście tysięcy policjantów ruchu drogowego, prewencji i kryminalnych wzięło udział w działaniach. Przez 48 godzin kontrolowali oni auta, kierowców i miejsca, co do których mieli podejrzenie, że mogło w nich dochodzić do łamania prawa. Na terenie dwóch województw w realizacji wzięli udział funkcjonariusze z grupy zadaniowej Interpolu z Niemiec, Austrii, Hiszpanii oraz Szwecji.

Przykładowo na terenie województwa łódzkiego podczas dwudniowych działań skontrolowano blisko 5.900 pojazdów i wylegitymowano ponad 4.200 osób. Funkcjonariusze za różne wykroczenia nałożyli na sprawców około 400 mandatów karnych na łączną sumę ponad 45 tysięcy złotych. Policjanci odzyskali 17 samochodów utraconych w wyniku przestępstwa i zatrzymali 15 osób, w tym poszukiwane przez wymiar sprawiedliwości. W samej Łodzi policjanci zabezpieczyli 6 aut, w tym wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej i przedstawicielami Urzędu Kontroli Skarbowej utracone na terenie Niemiec BMW o wartości 95.000 zł oraz skradzioną w Belgii Skodę o wartości blisko 20.000 zł.

Podobne wiadomości:

Policja kupiła nieoznakowane motocykle z wideorejestratorami

Policja kupiła nieoznakowane motocykle z...

Aktualności 2017-06-13

Bezpieczna majówka - co sprawdzić przed wyjazdem?

Bezpieczna majówka - co sprawdzić przed...

Aktualności 2017-05-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.